Eversheds Sutherland

Bez zásahov má byť 75 % územia národných parkov. Vláda schválila kľúčovú stratégiu

Bezzásahové územia majú do roku 2030 tvoriť tri štvrtiny rozlohy národných parkov a ťažba dreva bude kontrolovaná dôkladnejšie. Počíta s tým dlho očakávaná Envirostratégia 2030. Prečítajte si, aké opatrenia materiál sľubuje.

Bez zásahov má byť 75 % územia národných parkov. Vláda schválila kľúčovú stratégiu
Foto: ŠOP SR

Výrazné znižovanie emisií skleníkových plynov, podpora efektívnejších vykurovacích systémov či efektívnejšia kontrola ťažby dreva. To sú len niektoré z opatrení, s ktorými ráta Stratégia environmentálnej politiky SR do roku 2030. Po pripomienkovom konaní v stredu materiál odobrila vláda.

„Strategický dokument je rozdelený do troch základných oblastí, ktorými sú ochrana prírody so zameraním na ochranu vody, lesov a chránených druhov; zmena klímy a ochrana ovzdušia a zelené hospodárstvo vrátane obehovej ekonomiky a efektívneho nakladania s odpadmi,“ priblížil Martin Haluš, riaditeľ Inštitútu environmentálnej politiky (IEP), ktorý Envirostratégiu 2030 vypracoval.

Okrem expertov IEP sa na tvorbe dokumentu podieľalo 160 odborníkov z vládnych rezortov, univerzít, vedeckých inštitúcií, podnikateľského a neziskového sektora. Teraz by mala nasledovať fáza implementácie stratégie a napĺňanie jej cieľov. Ministerstvo životného prostredia kvôli tomu plánuje meniť zákony, nastaviť podporné mechanizmy a sektorové akčné plány.

„Environmentálne výzvy, ktorým Slovensko čelí, si vyžadujú dlhodobú víziu a strategické smerovanie. Práve Envirostratégia 2030, na ktorej pracoval veľký tím odborníkov nastavuje ciele a navrhuje opatrenia, ako sa k nim dopracovať,“ povedal minister životného prostredia László Sólymos.

Obchodované emisie majú klesnúť o 43 %

Viacero z cieľov strategického dokumentu sa týka aj sektoru energetiky. Energetická náročnosť priemyslu Slovenska, ktorá je v súčasnosti vysoko nad priemerom EÚ, by sa k nemu mala do roku 2030 postupne priblížiť. V oblasti výroby energie má zas štát preferovať výrobu energie z obnoviteľných zdrojov (OZE). Podiel zelenej energetiky sa pritom na Slovensku dva po sebe idúce roky znižuje.

Veľký priestor venuje Envirostratégia 2030 aj ochrane ovzdušia. Hlavné opatrenia, ktoré štát v tejto oblasti plánuje, sa zameriavajú na utlmenie spaľovania uhlia, ekologickú dopravu a efektívnejšie vykurovacie systémy.

„Dôslednejšie sa bude tiež uplatňovať princíp „znečisťovateľ platí“ a odstránené by mali byť tiež environmentálne škodlivé dotácie na uhlie alebo biomasu z neudržateľných zdrojov. Kvalita ovzdušia sa v roku 2030 zlepší a nebude mať výrazne negatívny vplyv na ľudské zdravie a životné prostredie,“ tvrdí ministerstvo.

Merateľnými cieľmi v oblasti zmeny klímy má byť zníženie emisií skleníkových plynov v sektoroch obchodovania s emisiami o 43 %. Mimo týchto sektorov majú emisie klesnúť minimálne o 20 % oproti roku 2005.

Bezzásahové územia majú rozšíriť

V oblasti ochrany prírody sa má zlepšiť ochrana biodiverzity. Novými opatreniami chce envirorezort zamedziť zhoršovaniu stavu druhov a biotopov.

Do roku 2024 by sa mal taktiež zjednodušiť systém chránených území a stupňov ochrany. V národných parkoch majú bezzásahové územia podľa predstáv ministerstva tvoriť 50 % celkovej rozlohy národných parkov do roku 2025 a 75 % tejto rozlohy do roku 2030. Tieto návrhy však môžu naraziť na odpor agrorezortu.

V bezzásahových územiach má byť ťažba podľa Envirostratégie 2030 úplne zakázaná a na ostatnom území by sa malo uprednostňovať „prírode blízke obhospodarovanie.“ Zároveň sa má zvýšiť aj kontrola ťažby dreva.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Ak máte záujem o predplatné, pokračujte prosím kliknutím na tlačidlo nižšie.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)

Diskusia(0)