Enesco

Sucho znížilo výrobu energie. Slovenské elektrárne hlásia pokles produkcie

Slovenské elektrárne v roku 2018 dodali do siete takmer 17 GWh energie a udržali si 70-percentný podiel na trhu.

Sucho znížilo výrobu energie. Slovenské elektrárne hlásia pokles produkcie
Foto: Čierny Váh – elektráreň a dolná nádrž. Zdroj: Slovenské elektrárne

Najväčší výrobca elektriny na Slovensku, spoločnosť Slovenské elektrárne, vlani dodal skoro 90 % elektriny bez emisií a na slovenskom trhu si udržali podiel necelých 70 %. Vyplýva to z čerstvých údajov za vlaňajší rok.

V roku 2018 Slovenské elektrárne, a.s., vyrobili 18 600 gigawatthodín elektrickej energie a do siete dodali 16 800 GWh. Medziročne ide o mierny prepad. 

„Za 4,1-percentným poklesom výroby, ktorý sa premietol do 4,4-percentného medziročného poklesu dodávok elektriny od jej najväčšieho slovenského výrobcu, stojí najmä vlaňajšie sucho,“ uviedla spoločnosť. 

Podiel elektriny z jadra na celkovej dodávke medziročne stúpol zo 79,2 až na 81,9 %. Ďalšími zdrojmi bez emisií oxidu uhličitého boli voda s takmer 7,6 %, biomasa (0,1 %) a slnko (0,01 %).

Vďaka jadrovej a vodnej energii až 90 % elektriny dodanej do siete bolo bez emisii oxidu uhličitého. Energia získaná spaľovaním uhlia mala na dodávke podiel vyše 10 %.

Vodné elektrárne: prepad o 21 %

Slovenské elektrárne (SE) majú vo svojom portfóliu 31 vodných elektrární. Tie sú priamo závislé od počasia a hydrologickej situácie. 

Na začiatku roka boli vodné nádrže plné a energetici predpokladali dobrú výrobu. V priebehu zimy však vznikli malé zásoby snehu, ktorý pri jarnom topení zvykne plniť rieky. K tomu sa pridalo teplé počasie už od jarných mesiacov a minimálne zrážky.

Takéto počasie bolo aj v lete a na rozdiel od predchádzajúcich rokov výraznejšie zrážky neprišli ani na jeseň. Preto bola výroba Vážskej kaskády už od polovice mája až takmer do konca roka v nočných hodinách znížená na minimum.

„Kumulatívne úhrny zrážok v roku 2018 boli hlboko pod dlhodobým priemerom, takže vodné elektrárne v roku 2018 do siete dodali iba 1 275 GWh. Je to medziročný prepad o 21,3 %,“ zhrnuli SE.

„Na druhej strane, prečerpávacie elektrárne počas roka 2018 viackrát potvrdili svoju nezastupiteľnú úlohu vo výrobe špičkovej elektriny a poskytovaní podporných služieb, predovšetkým rýchlej terciárnej regulácie výkonu.“

Rekord v Mochovciach

Mierny pokles dodávok elektriny o 1,8 % vykázali za minulý rok aj jadrové elektrárne Mochovce a Jaslovské Bohunice. Dôvodom boli predovšetkým dlhšie odstávky na výmenu paliva a údržbu v bohunickej elektrárni V2.

Čísla za jadrové elektrárne by boli pravdepodobne ešte nižšie, pokiaľ by sa natiahla aj odstávka v Mochovciach. Tá však bola historicky najkratšia trvala iba necelých 19 dní.

Jadrové bloky spoľahlivo celoročne poskytovali aj podporné služby, sekundárnu a zápornú terciárnu reguláciu výkonu, ako aj sekundárnu reguláciu napätia,“ zhrnuli SE.

V roku 2018 na jadrových blokoch nezaznamenali žiadnu prevádzkovú udalosť, ktorá by ohrozila bezpečnosť alebo viedla k automatickému odstaveniu reaktora.

Výroba energie na Slovensku by mala výraznejšie vzrásť po dlho očakávanom spustení dokončovaného tretieho a štvrtého bloku JE Mochovce. Tie sú aktuálne dobudované na 98 %, resp. 87 %.

Dovoz elektriny vzrástol

Na strane spotreby sa vlaňajšok líšil od roku 2017 iba zanedbateľne. Podľa predbežných údajov Slovenskej elektrizačnej a prenosovej sústavy (SEPS) dosiahla celková spotreba v roku 2018 na Slovensku 30 911 GWh elektriny, čo je medziročný pokles o 0,5 %.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Ak máte záujem o predplatné, pokračujte prosím kliknutím na tlačidlo nižšie.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)

Diskusia(0)