VSDS

Prieskum: Väčšina Slovákov chce útlm ťažby uhlia a koniec dotácií

Až 70 % Slovákov podľa prieskumu agentúry Median SK nesúhlasí so spotrebiteľskými doplatkami na uhlie. Väčšina ľudí na Slovensku podporuje útlm ťažby uhlia.

Prieskum: Väčšina Slovákov chce útlm ťažby uhlia a koniec dotácií
Foto: Hornonitrianske bane Prievidza

Diskusia o uhlí na Slovensku pokračuje až do súčasnosti, predovšetkým medzi politikmi a ťažobnou firmou Hornonitrianske bane Prievidza, a. s. (HBP). Napriek tomu, že sa na Slovensku uhlie považuje za všeobecný hospodársky záujem, doteraz neexistoval prieskum verejnej mienky v tejto oblasti.

Prvý prieskum prieskum až teraz zrealizovala pre Greenpeace Slovensko agentúra Median SK. Výsledky včera spoločne predstavili na tlačovej konferencii, ktorú pomenovali „Vieme, čo si Slováci myslia o uhlí.“

Ľudia dotovanie uhlia odmietajú

Nadpolovičná väčšina Slovákov a Sloveniek sa podľa prieskumu prikláňa k útlmu ťažby uhlia i k útlmu výroby elektriny a tepla z uhlia (60 a 64 % opýtaných).

Ľudia sú výrazne nespokojní so spôsobom, akým sa slovenské uhlie financuje. Až 70 percent obyvateľstva nesúhlasí s tzv. všeobecným hospodárskym záujmom, teda so spotrebiteľskými doplatkami na uhlie. Navyše, až 74 percent opýtaných je i všeobecne proti dotáciám pre firmy ťažiace uhlie.

Dôvodom číslo jedna pre útlm uhlia pre Slovákov a Slovenky nie je ekonomická motivácia, ale práve znečistenie životného prostredia a vplyv ťažby i spaľovania uhlia na ľudské zdravie.

Nadpolovičná väčšina si zároveň nepraje, aby HBP dostali povolenie na otvorenie 12. ťažobného poľa a mohli tak ťažiť až do roku 2034.

Väčšina je za rozvoj OZE

Naopak, opýtaní veľmi výrazne podporujú obnoviteľné zdroje v energetike. Energetickú budúcnosť vidia hlavne v obnoviteľných alternatívach (73 percent). To je výrazne viac oproti fosílnym palivám ako uhlie či zemný plyn (5 a 14 percent).

Až 91 percent Slovákov a Sloveniek si však myslí, že štát by mal viac podporovať výrobu energie z obnoviteľných zdrojov energie (OZE) . Štyri pätiny ľudí na Slovensku si prajú, aby premiér Pellegrini podporil prechod regiónu horná Nitra od uhlia smerom k čistejšej energetike i čistým pracovným miestam.

Podľa prepočtov Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu na Slovensku dostáva uhlie v súčasnosti vyššiu podporu ako OZE. Viac ako sto miliónov eur, ktoré v súčasnosti tečú do podpory uhlia by fotovoltici využili inak – písali sme o tom v tomto článku.

Greenpeace: Politici musia konať

 „Je najvyšší čas, aby politici začali brať vážne názory obyvateľstva na ťažbu aj spaľovanie uhlia na Slovensku, a to najmä v regióne hornej Nitry, ktorý je dlhodobo vystavený znečisteniu,“ povedala Ivana Kohutková, riaditeľka Greenpeace Slovensko.

„Všetci Slováci a Slovenky za uhlie v tomto momente platia, a v prieskume sa vyjadrili jasne. Chcú budúcnosť, kde zdravie ľudí a životného prostredia sú prioritami. Veríme, že na základe týchto zistení začnú politici začnú konať,” zdôraznila.

Greenpeace Slovensko chce odovzdať správu z prieskumu kľúčovým predstaviteľom slovenskej vlády a dať im priestor na zaujatie jasného stanoviska k ťažbe uhlia na hornej Nitre.

Median SK Prieskum realizoval od 13. septembra do 1. októbra tohto roku na reprezentatívnej vzorke 100 opýtaných.

„Prieskum bol realizovaný kvótne na základe kvótnych znakov: pohlavie, vek, vzdelanie, kraj a veľkosť miesta bydliska (vmb). Zároveň prieskum pokryl širokú škálu otázok týkajúcich sa ťažby a spaľovania uhlia, doplatkov i iných dotácií, dopadov uhoľného priemyslu a alternatív pre Slovensko,“ objasnil metodiku Michal Mislovič, account manager agentúry Median SK.

Čo po skončení ťažby? Chystajú plán

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Ak máte záujem o predplatné, pokračujte prosím kliknutím na tlačidlo nižšie.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)

Diskusia(0)