Enesco

Budovy spotrebúvajú až 40 % všetkej energie. Znížiť spotrebu má udržateľná výstavba

V budovách trávime priemerne až 90 % svojho času. Spotrebúvajú 40% energie, 17% pitnej vody, 25% vyťaženého dreva, 40 až 50% všetkých surovín a podľa OSN sú zodpovedné za 33% emisií skleníkových plynov.

Budovy spotrebúvajú až 40 % všetkej energie. Znížiť spotrebu má udržateľná výstavba
Foto: Fotolia

Slovenská rada pre zelené budovy pripravila v závere septembra podujatia v rámci Týždňa zelených budov na Slovensku. Konal sa súbežne so Svetovým týždňom zelených budov v takmer 100 krajinách sveta s cieľom zamerať pozornosť na budovy.

"V budovách trávime priemerne až 90 % svojho času. Spotrebúvajú 40% energie, 17% pitnej vody, 25% vyťaženého dreva, 40 až 50% všetkých surovín a podľa OSN sú zodpovedné za 33% emisií skleníkových plynov," zhrnula Erika Ferenzenová z Rady.Nie je preto podľa nej zanedbateľné, aký majú vplyv na ľudské zdravie a prírodu.

„Cieľom Týždňa zelených budov je hovoriť o týchto témach celosvetovo koncentrovane a sústrediť pozornosť obyvateľov na tieto otázky,“ doplnil Hana Ovesná, výkonná riaditeľka SKGBC.


Diskusia(0)