VSDS

Regulačná rada má nového člena. Presadil ho poslanec za SNS

Najvyšší regulačný orgán v slovenskej energetike má nového člena. Z dvojice kandidátov, ktorých navrhol parlament, ho do funkcie vybral prezident Andrej Kiska.

Regulačná rada má nového člena. Presadil ho poslanec za SNS
Foto: Fotolia

Do Regulačnej rady zasadol nový člen a včera sa po prvýkrát zúčastnil na jej rokovaní. Informoval o tom Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO). Regulačná rada tam má odteraz päť členov a do plného počtu jej chýba ešte jeden člen.

Za nového člena Rady minulý týždeň prezident Andrej Kiska vymenoval Jána Ďuriša. Mal pritom na výber z dvojice kandidátov, ktorých mu navrhla Národná rada SR. Ich voľbu sprevádzali komplikácie.

Dvaja kandidáti poslancov SNS

Prvá voľba na uvoľnené miesto v Regulačnej rade po Viliamovi Mikulášovi, ktorému uplynulo funkčné obdobie už na konci vlaňajška, prebehla ešte 12. decembra 2017. Potrebný súhlas nadpolovičnej väčšiny poslancov nezískal žiaden z kandidátov.

„Následne sa dňa 13. decembra 2017 konala opakovaná voľba, v ktorej taktiež nebol zvolený žiaden z navrhovaných kandidátov, keďže žiaden kandidát nezískal potrebný súhlas nadpolovičnej väčšiny prítomných poslancov,“ uvádza NR SR.

Na zasadnutí výboru v novom roku boli predložené nové návrhy na voľbu kandidátov Jána Ďuriša (navrhol ho poslanec Dušan Tittel – SNS), Ivana Galbičku (poslanec Anton Hrnko – SNS) a Eduarda Hulíka (poslanec Maroš Kondrót – SMER-SD).

Postúpili tam aj traja neúspešní kandidáti z predchádzajúceho kola voľby: Ľubomír Blaško (návrh Jany Kiššovej zo SaS), Milan Jarás (Jana Kiššová) a Jozef Mihalčin (Martin Beluský – Kotleba-ĽSNS).

Februárovej opakovanej voľby v tajnom hlasovaní sa zúčastnilo len 120 poslancov, takže na zvolenie kandidáta stačila nadpolovičná väčšina 61 hlasov. A prezident Andrej Kiska dostal od poslancov na výber z dvojice Ján Ďuriš (63 hlasov) a Ivan Galbička (62 hlasov).

Ján Ďuriš vyštudoval VŠDS v Žiline a postgraduálne štúdium absolvoval v Ústave súdneho inžinierstva. Pôsobil na viacerých pozíciách, v Stredoslovenskej energetike bol vedúcim odboru verejného obstarávania, neskôr podpredsedom predstavenstva. Vykonával taktiež znaleckú činnosť v odbore stavebníctva.

Ročný plat vyše 40 000 eur

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Ak máte záujem o predplatné, pokračujte prosím kliknutím na tlačidlo nižšie.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)

Diskusia(0)