Enesco

Ministerstvo rozhodlo o osude ťažby uránu pri Košiciach

Ministerstvo hospodárstva odstúpilo od Memoranda o porozumení so spoločnosťou European Uranium Resources. Dokument, ktorý v roku 2012 podpísal exminister Tomáš Malatinský, sa týkal využitia ložiska v lokalite Kurišková-Jahodná.

Ministerstvo rozhodlo o osude ťažby uránu pri Košiciach
Foto: MH SR

Minister hospodárstva Peter Žiga (Smer-SD) po stretnutí s primátorom mesta Košice Richardom Rašim (Smer-SD) tento týždeň informoval, že štát odstupuje od memoranda so spoločnosťou, ktorá chcela na východe Slovenska ťažiť urán

Memorandum o porozumení a spolupráci v energetickom sektore medzi rezortom hospodárstva a firmou European Uranium Resources sa týkalo potenciálneho využitia ložiska v lokalite Kurišková-Jahodná. O zrušenie tohto memoranda košický primátor požiadal ministra ešte v novembri minulého roka.

„Vyzval som na zrušenie tohto dokumentu, ktorý dnes už nemá opodstatnenie. Po tom, čo sme ešte spolu s pánom ministrom v minulom volebnom období presadili zákaz ťažby uránu bez súhlasu obyvateľov v referende, ide o dôležitý signál a potvrdenie pre Košičanov, že pokračujeme v našom úsilí o ochranu životného prostredia a sme zásadne proti ťažbe,“ povedal Raši.

Memorandum bolo nezáväzné

 „Keďže som bol vždy zásadne proti ťažbe uránu pri Košiciach, rozhodol som sa pánovi primátorovi vyhovieť a ministerstvo hospodárstva od tejto dohody odstúpilo. Pre Slovensko nevyplýva z tohto postupu žiadne riziko a z pohľadu MH SR memorandum zanikne,“ ubezpečoval Peter Žiga.

VIESSMANN

Memorandum bolo podľa ministra právne nezáväzným dokumentom, ktorý ministerstvo hospodárstva kvôli zásadným zmenám zákonov v súvislosti so zákazom ťažby rádioaktívnych látok dlhodobo považovalo za bezpredmetné. „Dôkazom je, že v projekte sa nepokračovalo,“ doplnil minister.

Formálne odstúpenie od memoranda podľa ministra hospodárstva prispeje k tomu, aby sa táto téma „úplne zbytočne a nezmyselne prestala politicky zneužívať a zneisťovať verejnosť.“

„Je to jasný symbolický odkaz do Košíc a na východné Slovensko, že sa proti vôli obyvateľov žiadne rádioaktívne látky ťažiť nebudú,“ uviedol Žiga.

Jeden minister za Smer podpísal, druhý zrušil

Hoci primátor Košíc a minister hospodárstva za Smer-SD memorandum v súčasnosti odmietajú, pred piatimi rokmi dokument podpisoval nominant ich vlastnej strany. S predstaviteľmi European Uranium Resources ho v decembri 2012 podpisoval vtedajší minister hospodárstva tomáš Malatinský.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Ak máte záujem o predplatné, pokračujte prosím kliknutím na tlačidlo nižšie.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)

Diskusia(0)