Enesco

Regulačná rada sa obmení. Konečné slovo má prezident

Vláda za nových členov Regulačnej rady prezidentovi navrhla Rudolfa Kočiška a Vladimíra Pastoreka. Ďalších kandidátov navrhne parlament.

Regulačná rada sa obmení. Konečné slovo má prezident
Foto: Prezident SR

Regulačná rada je jedným z orgánov Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO). Zabezpečuje strategické riadenie a koncepciu regulácie v sieťových odvetviach. Rozhoduje taktiež o odvolaniach voči prvostupňovým rozhodnutiam ÚRSO v konaní o cenovej regulácii,  vecnej regulácii ako i v prípade mimoriadnej regulácie.

Rada má šesť členov, ktorých vymenúva a odvoláva prezident. Ich menovanie prebieha podľa regulačného zákona tak, aby traja členovia boli vymenovaní na návrh NR SR a traja na návrh vlády. Prezident na návrh Regulačnej rady taktiež vymenúva a odvoláva jej predsedu. Po novelizácii zákona o regulácii a oklieštení právomocí prezidenta pri obsadzovaní postov na ÚRSO ide o jednu z posledných kompetencií prezidenta v energetike. 

Prezident Slovenskej republiky vymenuje troch členov rady na návrh Národnej rady Slovenskej republiky a troch členov rady na návrh vlády Slovenskej republiky. Na každé miesto člena rady sa navrhujú dvaja kandidáti. Na uvoľnené miesto člena rady navrhuje nového kandidáta ten, kto navrhol člena rady, ktorého členstvo zaniklo.

Vláda  navrhla vodárov

Keďže mandát jedného z členov Regulačnej rady, Vladimíra Čepku, ktorý bol nominantov vlády, vypršal k 15. novembru, vládny kabinet minulý týždeň navrhol dvoch nových kandidátov na uvoľnený post - Rudolfa Kočiška a Vladimíra Pastorek.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Ak máte záujem o predplatné, pokračujte prosím kliknutím na tlačidlo nižšie.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)

Diskusia(0)