Enesco

Ťažba dreva má byť regulovaná prísnejšie. Envirorezort chystá legislatívne zmeny

Ministerstvo životného prostredia tvrdí, že v súčasnosti dokáže účinne brániť ťažbe dreva jedine v bezzásahových územiach. Pripravované zmeny legislatívy majú právomoci rezortu posilniť.

Ťažba dreva má byť regulovaná prísnejšie. Envirorezort chystá legislatívne zmeny
Foto: Fotolia

 „Čísla hovoria jasne. Od roku 1990 narástol objem ťažby v slovenských lesoch o viac ako 75%. Satelitné snímky ukazujú, že len v Národnom parku Nízke Tatry zmizlo viac 70 kilometrov štvorcových starých lesov,“ zaznieva v emotívnom videu, ktoré minulý týždeň zverejnila iniciatíva ochranárov, kreatívcov a známych osobností My sme les.

Kampaň, ktorá získala značnú mediálnu pozornosť, medzičasom na internete podporilo 60 000 ľudí. Ministerstvo životného prostredia sa k iniciatíve zatiaľ oficiálne nevyjadrovalo. Podľa stanoviska, ktoré má naša redakcia k dispozícii, však envirorezort eviduje, že téma lesného hospodárstva a ochrany lesov vo verejnom priestore rezonuje. 

„Ochrancov a aktivistov považujeme za prirodzených partnerov, pravidelne navštevujú ministerstvo a komunikujeme s nimi aj ohľadom ochrany najvzácnejších lokalít,“ povedal pre Energie-portal.sk hovorca rezortu Tomáš Ferenčák.

MŽP SR: Máme zviazané ruky

V súvislosti s kampaňou My sme les však ministerstvo zdôrazňuje, že prostredníctvom Štátnej ochrany prírody SR dokáže účinne brániť ťažbe dreva takmer výlučne len v bezzásahových zónach. Teda v lokalitách v piatom stupni ochrany.

Na územiach s nižším stupňom ochrany môže Štátna ochrana prírody ťažbu dreva obmedzovať len za predpokladu, že sa včas preukáže nutnosť ochrany vzácnych biotopov. 

„No situácia nám nie je ľahostajná a problematikou sa intenzívne zaoberáme. Preto ministerstvo životného prostredia pripravuje zmeny v zákonoch, ktoré by zvýšili dosah envirorezortu, a tak uprednostnili aspekt ochrany prírody v najvzácnejších chránených oblastiach na Slovensku,“ doplnil Ferenčák.

Posilnia štátnych ochranárov

Prvým krokom má byť novela zákona o ochrane prírody. Okrem iného v novele rezort plánuje posilniť bezzásahový režim tak, aby sa o ťažbe v týchto lokalitách ani neuvažovalo. Zároveň chce ministerstvo sprísniť podmienky pri takzvanej náhodnej ťažbe vo vzácnych chránených územiach.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Ak máte záujem o predplatné, pokračujte prosím kliknutím na tlačidlo nižšie.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)

Diskusia(0)