KI

Jaslovenské Bohunice prídu o svoju panorámu. Rozoberajú prvú z odstavených veží

Demontáž a demolácia prvej zo štyroch odstavených chladiacich veží sa začne v pondelok 2.10. Zabezpečuje ju konzorcium na čele s talianskou spoločnosťou DESPE S.p.A.

Jaslovenské Bohunice prídu o svoju panorámu. Rozoberajú prvú z odstavených veží
Foto: redakcia

Panorámu okolia Jaslovských Bohuníc tvorili chladiace veže jadrovej elektrárne V1 presne 40 rokov. Do prevádzky boli uvedené v roku 1977.  Od pondelka 2. októbra sa začne meniť. 

„Hlavným cieľom projektu je demontáž a demolácia chladiacich veží jadrovej elektrárne V1 s následnou likvidáciou vzniknutých odpadov, a to čo najefektívnejším a ekonomicky najvýhodnejším spôsobom v rámci komplexného procesu vyraďovania jadrovej elektrárne V1 v Jaslovských Bohuniciach pod dohľadom  dozorných orgánov, Európskej komisie a EBRD,“ uviedla štátna Jadrová a vyraďovacia spoločnosť, a.s. (JAVYS).

Demontáž a demoláciu chladiaci veží v Jaslovských Bohuniciach nerealizuje samotná JAVYS, ale konzorcium na čele s talianskou spoločnosťou DESPE S.p.A. Tá má v oblasti demolácií, dekontaminácii a vyraďovaní jadrových zariadení viac ako štyridsaťročné skúsenosti.

Uchádzač, ktorý skončil v súťaži ako druhý, ponúkol cenu vyššiu o 6,5 milióna eur. Náklady na projekt vo výške deväť miliónov eur sú spolufinancované prostredníctvom fondu BIDSF administrovaným Európskou bankou pre obnovu a rozvoj.

Kedy budú demolačné práce ukončené? A ako bude uvoľnený priestor v blízkosti funkčnej jadrovej elektrárne V2 využitý? Čítajte viac na Odpady-portal.sk.



Diskusia(0)