Enesco

Lídrom Smart Cities na Slovensku je Nitra

Nitra získala certifikát smart lídra.

Lídrom Smart Cities na Slovensku je Nitra
Foto: www.terralibera.pl

Začiatkom júna sa v Poprade uskutočnila konferencia o rozvoji inteligentných Smart city miest. Mesto Nitra tam prevzalo certifikát mestského smart lídra za svoj iniciatívny prístup k smart riešeniam, pri zavádzaní tohto konceptu do reálnych moderných projektov, dát na vytváranie Smart city konceptov a stratégie rozvoja mesta.

Nitra plánuje v blízkej budúcnosti využívať verejné služby prostredníctvom najnovších technológií.

Ide napríklad o modernizáciu technických zariadení, osvetlenia, riešenie parkovacích či dopravných problémov.

Problematikou Smart Cities sa zaobearala aj konferencia Jarná ITAPA v máji tohto roku.

Mesto sformovalo pracovnú skupinu zložená z odborníkov z rôznych oblastí, ktorí sa profesionálne zameriavajú na rôzne oblasti života v meste. Tí majú analyzovať trendy, ktorými sa bude uberať systém rozvoja inteligentného mesta (mobilita mesta, inteligentná energia, energetický manažment a životná úroveň).

Ako informovalo mesto, na podporu realizácie Smart city (inteligentného mesta) samospráva Nitry osloví akademických i komerčných partnerov, ako i obyvateľov mesta. Poslúži na to webstránka určená špeciálne pre projekt Smart City, ktorá by mala vzniknúť v krátkom čase.

Štyri oblasti Smart City

Jozef Dvonč už začiatkom marca informoval podnikateľov z Nitry a Nitrianskeho kraja o plánoch mesta do ďalšieho obdobia.

Chceme tiež, aby Nitra bola moderným mestom. Plánujeme zrealizovať program Smart City, ktorý zahŕňa štyri oblasti – Mobilita mesta, Životná úroveň, Inteligentná energia a Energetický manažment,“ cituje webstránka mesta vtedajšie vyjadrenie primátora Nitry Jozefa Dvonča.

V rámci projektu plánuje mesto zavedenie inteligentnej, modernej verejnej dopravy, dokončenie modernizácie verejného osvetlenia, ekologickejšie spracovanie komunálneho odpadu, či výhodnejšie hospodárenie s vodou a teplom.

Dobíjačky pre elektromobily

V Nitre má v budúcnosti vzniknúť aj 50 dobíjacích staníc pre elektrické autá a autobusy. V mestskej autobusovej doprave by malo čoskoro pribudnúť päť elektrobusov za päť miliónov eur zo štrukturálnych fondov. Informáciu priniesla agentúra SITA.


Diskusia(0)