Enesco

Ministerstvo chystá novelu zákona o energetike, platiť má od budúceho roka

Rezort hospodárstva plánuje najneskôr do septembra predložiť novelu zákona o energetike. Sľubuje si od nej zvýšenie energetickej bezpečnosti a konkurencie na trhu s elektrinou a plynom.

Ministerstvo chystá novelu zákona o energetike, platiť má od budúceho roka
Foto: Fotolia

Pripraviť nový zákon o energetike sa ministerstvo zaviazalo v Pláne legislatívnych úloh, ktorý vláda prijala v závere roka.  Návrh zákona bude vypracovaný na základe návrhov vyplývajúcich z analýzy skúseností a poznatkov z doterajšej aplikácie zákona č. 251/2012 Z. z. o energetike,“ uviedlo v materiáli MH SR.

Stálu pracovnú skupinu na prípravu novely rezort nezriadil. K jednotlivým oblastiam plánuje namiesto toho podľa potreby zostaviť ad hoc rokovania a pracovné platformy.

Novela zákona najneskôr v septembri

„Ministerstvo v decembri 2016 zanalyzovalo skúsenosti a poznatky z doterajšej aplikácie zákona o energetike, vrátane návrhu hlavných téz jeho novelizácie najmä z pohľadu zvyšovania energetickej bezpečnosti a konkurencie na trhu s elektrinou a plynom,“ priblížil pre Energie-portal.sk hovorca rezortu, Maroš Stano.

V rámci analýzy fungovania súčasnej podoby zákona z roku 2012 ministerstvo podľa Stano spracovalo aj podnety od oslovených profesijných subjektov, asociácií a zväzov.

„Zmeny v zákone o energetike by okrem poznatkov z aplikačnej praxe mali ďalej reflektovať aj ďalšie požiadavky vyplývajúce z Európskej legislatívy vrátane sieťových predpisov. Jednotlivé oblasti, resp. návrhy budú ešte diskutované s odbornou verejnosťou,“ doplnil hovorca.

Novela zákona o energetike by mala byť predložená na rokovanie vlády najneskôr v septembri 2017. Predpokladaná účinnosť je  od 1. januára budúceho roku.

Čo je obsahom zákona?

Zákon o energetike upravuje podmienky na podnikanie v energetike, prístup na trh, práva a povinnosti účastníkov trhu v energetike, opatrenia zamerané na zabezpečenie bezpečnosti dodávky elektriny a plynu a fungovanie vnútorného trhu s elektrinou a vnútorného trhu s plynom.

Ďalej upravuje i práva a povinnosti osôb, práva a povinnosti môžu byť dotknuté účastníkmi trhu v energetike, výkon štátnej ktorých správy v energetike, výkon štátneho dozoru a kontroly nad podnikaním v energetike.

V súčasnosti platný zákon o energetike ministerstvo hospodárstva predložilo v roku 2011 z dôvodu transpozície tzv. 3. energetického balíčka. Zákon okrem iného výrazne posilnil práva odberateľa elektriny a odberateľa plynu s dôrazom na ochranu zraniteľných odberateľov, napr. ustanovuje možnosť zmeniť dodávateľa elektrickej energie a plynu v priebehu troch týždňov a bez poplatkov.

Zákon o energetickej hospodárnosti budov už novelizovali

Predložiť novelu zákona o energetickej hospodárnosti budov sa v tomto roku v Pláne legislatívnych úloh zaviazalo ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja.

„Vláda SR sa vo svojom programovom vyhlásení zaviazala pokračovať v programe zatepľovania stavieb s tým, že bude administratívne zjednodušený,“ uviedlo ministerstvo v predkladacej správe novely zákona.

Novela, ktorú pred troma týždňami schválila vláda, priniesla okrem administratívneho zjednodušenia žiadostí o príspevky aj vyššie dotácie.

Dotácia na zateplenie rodinného domu sa zvýšila z doterajších 6000 eur na 8000 eur. Okrem toho štát bude i naďalej poskytovať ďalších 500 eur na pokrytie nákladov na energetický certifikát a projektovú dokumentáciu.


Diskusia(0)