Ministerstvo životného prostredia vyzvalo prevádzkovateľa na ukončenie testovania náhradnej spaľovacej jednotky v Elektrárni Nováky najneskôr do konca mesiaca.
"S cieľom riešiť aktuálnu situáciu sa koncom januára pracovníci ministerstva životného prostredia stretli so zástupcami Elektrárne Nováky, ktorá prenajala pôvodný parný jednotúrbínový kotol v bloku č. 3 Hornonitrianskym baniam Prievidza. Na základe zistených skutočností sa envirorezort rozhodol vyzvať prevádzkovateľa na ukončenie prevádzkového pokusu najneskôr do konca tohto mesiaca," uviedlo ministerstvo.
Počas prevádzkového pokusu má byť podľa tvrdení prevádzkovateľa prakticky odskúšané mobilné odsírovacie zariadenie. Výroba elektrickej energie v 3. bloku nováckej elektrárne však po medializácii narazila na tvrdý odpor a opozícia kvôli zisteniam dokonca zvolávala minoriadny hospodársky výbor.
„Blok 3 nikdy nesplnil a neplnil nové emisné limity, nebola na ňom vykonaná žiadna úprava, k jeho opätovnému spusteniu nebolo žiadne konanie a neexistujú povolenia. Teda aspoň nie je možné ich vypátrať na miestach, kde majú byť zverejnené,“ uviedla v decembri 2016 Jana Kiššová, poslankyňa SaS.
Zdroj: Ministerstvo životného prostredia SR
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.