VSDS

SaS: Na chaose v energetike zarábal Jozef Holjenčík milióny eur

Podľa SaS treba novelizovať zákon.

SaS: Na chaose v energetike zarábal Jozef Holjenčík milióny eur
Karol Galek | Foto: archív Energie-portal.sk

Už celé týždne počúvame, ako sa vláda motá v kauze účtov za energie. Problém je, že ľuďom sa navýšili účty aj o stovky percent. Považujeme to za nehoráznosť najmä v kontexte billboardov Roberta Fica s heslom o stabilných cenách energií. Navyše na vyšších cenách energií zarába milióny eur firma, ktorú založil šéf Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) Jozef Holjenčík“, informoval Richard Sulík.

Predsedníčka Výboru NR SR pre hospodárske záležitosti Jana Kiššová objasnila, ako sa umelo navýšili ceny energií. Dôvodom nie je len istič, ale hlavne "biznismodel" z dielne Jozefa Holjenčíka. „Vieme, že súčasťou celkovej ceny za energie sú distribučné poplatky. Tie sa skladajú z variabilnej a fixnej zložky. Prvá závisí od reálnej spotreby a druhá je za to, že ste pripojený. Sem patrí aj neslávny poplatok za istič,“ pokračovala Kiššová.

Súčasťou nákladov sú aj odpisy z majetku. „Vlani, keď Jozef Holjenčík menil výpočet ceny, zmenil aj spôsob, akým sa bude odpisovať starý majetok. Avšak distribučné spoločnosti majú obrovskú časť majetku už účtovne odpísanú, položka klesla, a teda aj koncová cena energií pre spotrebiteľov mala tiež klesnúť,“ vysvetľovala Kiššová.

To sa však nestalo a to preto, lebo Jozef Holjenčík poradil distribučným spoločnostiam, aby si precenili majetok. „Majetok, ktorý už mal nulovú alebo veľmi nízku hodnotu a ktorý ľudia už v minulosti v cenách zaplatili, mal zrazu precenenú hodnotu, čím dosiahol zvýšené náklady distribučných spoločností, ktoré si ich mohli dať od spotrebiteľov zaplatiť,“ povedala Kiššová.

Toto preceňovanie podľa našich informácií zabezpečila znalecká spoločnosť JHS, s. r. o., údajne skratka Jozef Holjenčík Systems, ktorú v roku 1998 zakladal a údajne stále ovláda.

Čerešničkou na torte je, že ÚRSO dostalo zo štátneho rozpočtu 1,8 milióna eur na to, aby spravilo v distribučných spoločnostiach audit, ktorého výsledkom malo byť zníženie cien energií.

„Audit si ÚRSO objednával u 17 súdnych znalcov, prevažne z okolia Martina, odkiaľ pochádza aj Jozef Holjenčík, ktorý je paradoxne aj prezidentom komory znalcov. A výsledok? Peniaze v ÚRSO použili na audity, ktorých výsledkom bol precenený majetok, a ten navýšil ceny energií. Spokojný bol šéf regulačného úradu aj distribučné spoločnosti. Ostávalo len dúfať, že to ľudia opäť prehltnú. Ale neprehltli,“ dodala Kiššová.

Poslanec za SaS a tímlíder strany pre energetiku Karol Galek doplnil, ako z toho von.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Ak máte záujem o predplatné, pokračujte prosím kliknutím na tlačidlo nižšie.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)

Diskusia(0)