Enesco

Na Kysuciach otvárajú logistické centrum s biomasou

Spoločnosť Biopel postavila v Kusuckom Lieskovci prevádzku na výrobu, skladovanie a predaj drevnej biomasy. Polovicu z celkovej investície 6,4 mil. eur hradil nórsky fond.

Na Kysuciach otvárajú logistické centrum s biomasou
Foto: Biopel

Prvé slovenské logistické centrum s biomasou otvoria v stredu 30. novembra v Kysuckom Lieskovci.

"Projekt zahŕňa i novozavedené environmentálne technológie, ako napríklad nový systém a prístup k výrobe drevných štiepok, využívanie mobilnej sušiarne pre zákazníkov, vytvorenie systému nákupu, skladovania a expedície alternatívnych peliet a brikiet, či prísny systém kontroly kvality biopalív ako garanciu ich najvyššej kvality," uviedla pre agentúru TASR Kristína Wimmerová z Biopelu.

Projekt je realizovaný prostredníctvom Nórskeho finančného mechanizmu (grant vo výške 3,4 mil. eur) a spolufinancovaný zo štátneho rozpočtu Slovenskej republiky v rámci programu Zelené inovácie v priemysle. Zvyšná časť z celkových nákladov 6,4 mil. eur bola hradená úverom z Tatra banky a tiež z vlastných zdrojov.

Do projektu je zapojené na slovenskej strane aj pozemkové spoločenstvo Rajec a Žilinská univerzita. Z nórskej strany spoločnosť

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Ak máte záujem o predplatné, pokračujte prosím kliknutím na tlačidlo nižšie.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)

Diskusia(0)