KI

V Rwande sa diskutuje o ochrane ozónovej vrstvy, EÚ zastupuje László Solymos

Hlavnou témou aktuálneho 28. Stretnutia zmluvných strán Montrealského protokolu v Rwande je znižovanie spotreby fluorovaných plynov a prijatie dodatku k Montrealskému protokolu.

V Rwande sa diskutuje o ochrane ozónovej vrstvy, EÚ zastupuje László Solymos

Minister považuje Montrealský protokol za najúspešnejšiu globálnu environmentálnu dohodou, ktorá  obmedzením výroby a spotreby freónov značnou mierou prispela k obnove ozónovej vrstvy. 

„Na druhej strane, niektoré fluórované plyny, ktoré nahradili freóny, výrazne prispievajú ku globálnemu otepľovaniu. Dnes máme obrovskú šancu a zodpovednosť zaviazať sa ku konkrétnym krokom, ktoré budú viesť k postupnému zníženiu výroby HFC a ich nahrádzaniu energeticky efektívnymi a klimaticky prijateľnými alternatívami,“ uviedol László Sólymos.

Ambíciou rokovaní v rwandskom Kigali je prijať dodatok k Montrealskému protokolu, ktorý by prispel k zníženiu nárastu globálnej teploty o 0,5 °C, na ktorom došlo k dohode v apríli v Ženeve. Dodatok by tak bol jedným z prvých konkrétnych krokov k napĺňaniu cieľov Parížskej dohody, ktorú ratifikovala EÚ minulý týždeň.

Zdroj: Ministerstvo životného prostredia SR


Diskusia(0)