Ústavný súd včera rozhodol o tom, že niektoré ustanovenia zákona o tepelnej energetike, ktoré obmedzujú právo vlastniť majetok, sú v súlade s Ústavou SR. Podľa strán SaS a OĽANO-NOVA, ktoré sa podieľali na podaní, budú ich snahy o odstránenie obmedzenia vlastníctva pokračovať.
Predkladatelia vnímajú rozhodnutie
ústavného súdu ako podmienečné zrušenie teplárenského
nevoľníctva a tak boj s „teplárenskými oligarchami“
pokračuje. „Občania čiastočne vyhrali,“ uviedli
poslanci Jozef Viskupič (OĽANO-NOVA) a Karol Galek (SaS).
Podnet, ktorý podal 47 poslancov Národnej rady SR, obsahoval dve
kolízie s Ústavou SR. Prijatím zákona o tepelnej
energetike z mája 2014 sa podľa predkladateľov dostali
vlastníci bytových domov do rukojemníckeho postavenia voči veľkým
"teplárom."
Poslanci namietali v dvoch veciach: Ak teplár zriadi
"výmeničku" alebo akékoľvek tepelné zariadenie,
vlastník toto musí strpieť, nanajvýš môže dostať jednorazové
odškodnenie. „Ústavný súd dnes rozhodol, že jednorazové
odškodnenie je protiústavné. Teplári si po novom budú musieť
priestory, ktoré sú vo vlastníctve vlastníkov bytov, prenajať
a platiť normálny periodický nájom,“ povedal J.
Viskupič po zasadnutí súdu v Košiciach.
V druhej veci - aby sa ľudia v bytových domoch mohli
odpojiť od veľkých teplárov, resp. od centrálneho zdroja
tepla /CZT/, ústavný súd podaniu 47 poslancov nevyhovel.
„Keďže sa stanoviská sudcov rôznili, počkáme, kým nám
súd doručí písomné rozhodnutia a zvážime ďalšie kroky,
aj v téme odpájania sa od CZT. Čo vieme nateraz deklarovať
je podanie na Protimonopolný úrad, pretože neexistencia možnosti
odpojiť sa od veľkého teplára z neho de facto robí
monopol,“ tvrdí Jozef Viskupič. „Nevzdávame sa,
bojujeme ďalej.“
Karol Galek tvrdí, že hoci sa ústavný súd dnes jednoznačne
nepostavil na stranu ľudí, ktorí majú záujem o vlastnú
bytovú kotolňu, súčasne však ani nepotvrdil právo monopolných
dodávateľov tepla na zneužívanie svojho postavenia.
„Nateraz
nám preto neostáva nič iné ako si počkať na písomné
odôvodnenie rozhodnutia sudcov. Ďalšie možné kroky nám však
boli nepriamo našepkané a urobíme všetko pre to, aby sme
z iskry nádeje rozdúchali riadny oheň v prospech
všetkých, ktorý majú záujem o lacnejšie teplo.“
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.