KI

Opozícia: Boj s „teplárenskými oligarchami“ pokračuje

Ústavný súd včera rozhodol o tom, že niektoré ustanovenia zákona o tepelnej energetike, ktoré obmedzujú právo vlastniť majetok, sú v súlade s Ústavou SR. Podľa strán SaS a OĽANO-NOVA, ktoré sa podieľali na podaní, budú ich snahy o odstránenie obmedzenia vlastníctva pokračovať.

Opozícia: Boj s „teplárenskými oligarchami“ pokračuje
Foto: Fotolia

Predkladatelia vnímajú rozhodnutie ústavného súdu ako podmienečné zrušenie teplárenského nevoľníctva a tak boj s „teplárenskými oligarchami“ pokračuje. „Občania čiastočne vyhrali,“ uviedli poslanci Jozef Viskupič (OĽANO-NOVA) a Karol Galek (SaS).

Podnet, ktorý podal 47 poslancov Národnej rady SR, obsahoval dve kolízie s Ústavou SR. Prijatím zákona o tepelnej energetike z mája 2014 sa podľa predkladateľov dostali vlastníci bytových domov do rukojemníckeho postavenia voči veľkým "teplárom."

Poslanci namietali v dvoch veciach: Ak teplár zriadi "výmeničku" alebo akékoľvek tepelné zariadenie, vlastník toto musí strpieť, nanajvýš môže dostať jednorazové odškodnenie. „Ústavný súd dnes rozhodol, že jednorazové odškodnenie je protiústavné. Teplári si po novom budú musieť priestory, ktoré sú vo vlastníctve vlastníkov bytov, prenajať a platiť normálny periodický nájom,“ povedal J. Viskupič po zasadnutí súdu v Košiciach.

V druhej veci - aby sa ľudia v bytových domoch mohli odpojiť od veľkých teplárov, resp. od centrálneho zdroja tepla /CZT/, ústavný súd podaniu 47 poslancov nevyhovel.

„Keďže sa stanoviská sudcov rôznili, počkáme, kým nám súd doručí písomné rozhodnutia a zvážime ďalšie kroky, aj v téme odpájania sa od CZT. Čo vieme nateraz deklarovať je podanie na Protimonopolný úrad, pretože neexistencia možnosti odpojiť sa od veľkého teplára z neho de facto robí monopol,“ tvrdí Jozef Viskupič. „Nevzdávame sa, bojujeme ďalej.“

Karol Galek tvrdí, že hoci sa ústavný súd dnes jednoznačne nepostavil na stranu ľudí, ktorí majú záujem o vlastnú bytovú kotolňu, súčasne však ani nepotvrdil právo monopolných dodávateľov tepla na zneužívanie svojho postavenia.

„Nateraz nám preto neostáva nič iné ako si počkať na písomné odôvodnenie rozhodnutia sudcov. Ďalšie možné kroky nám však boli nepriamo našepkané a urobíme všetko pre to, aby sme z iskry nádeje rozdúchali riadny oheň v prospech všetkých, ktorý majú záujem o lacnejšie teplo.“


Diskusia(0)