Vláda SR na svojom včerajšom výjazdovom rokovaní v Rožňave
odsúhlasila ratifikáciu Parížskej dohody. Materiál sa dostane
ešte na aktuálnu schôdzu parlamentu a národný ratifikačný
proces zavŕši prezident Andrej Kiska.
Minister životného prostredia László Sólymos to po rokovaní
vlády označil za veľmi pozitívny signál aj pre ďalšie krajiny
a medzinárodné spoločenstvo. „Prioritou slovenského
predsedníctva v Rade EÚ je zabezpečiť, aby Parížsku dohodu
do konca roka ratifikovali všetky kľúčové štáty, medzi ktoré
patrí aj samotná Únia,“ deklaroval.
Z členských štátov EÚ do dnešného dňa celý proces
ukončili Maďarsko, Francúzsko a Rakúsko.
Parížska dohoda nadobudne právoplatnosť v 30. deň po
dni, keď najmenej 55 zmluvných strán Rámcového dohovoru OSN
o zmene klímy, ktoré celkovo zodpovedajú minimálne za 55%
globálnych emisií skleníkových plynov, uloží svoje listiny
o ratifikácii u depozitára. Minulú sobotu tak spravili
USA a Čína.
Spolu s nimi ju ratifikovalo 27 krajín,
ktoré predstavujú 39% globálnych emisií. Ďalších 32 krajín,
ktoré spolu predstavujú vyše 20% emisií, deklarovalo, že to chce
urobiť ešte tento rok.
Ak nadobudne platnosť ešte predtým než by ju stihla
ratifikovať Európska únia, tak by sa spolu so svojimi členskými
štátmi nemohla podieľať na rozhodovaní o dôležitých
otázkach jej implementácie.
Parížska dohoda bola prijatá 12. decembra 2015. Európska únia
ju spolu s najvyššími predstaviteľmi členských štátov
podpísala na slávnostnej ceremónii 22. apríla 2016 v New
Yorku.
Jej cieľom je obmedziť rast globálnej teploty do konca
storočia o maximálne 2 °C a podľa možnosti významne
pod túto hodnotu, len o 1,5 °C v porovnaní
s predindustriálnym obdobím.
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.