Americký energetický sektor smeruje nadol, a to aj napriek
tomu, že nedávno prišlo k miernemu oživeniu cien
energokomodít. Negatívne scenár za Atlantikom predpovedá Peter
Garnry, hlavný akciový stratég Saxo Bank.
Mierne oživenie
Cena ropy sa čiastočne stabilizovala na vyšších úrovniach,
vzhľadom na nedávne rekordné minimá. Dôvodom sú signály
z OPEC, ktorý plánuje prispôsobiť ponuku dopytu. Okrem toho
aj americká produkcia ropy smeruje nadol.
„Všetky tieto skutočnosti vzbudili záujem o akcie
amerických energetických spoločností. Energetický sektor indexu
S&P zaznamenal preto mierne prírastky,“ opísal Garnry
vývoj na trhu. Podľa neho to z technickej perspektívy vyzerá,
ako by energetické odvetvie začínalo tvoriť príležitosti pre
nákup. „No nedajte sa zmiasť, fundamenty stále ukazujú na
pohyb nadol,“ upozornil.
Slabá návratnosť
Ako vyplýva z analýzy tohto odvetvia, americký energetický
sektor sa aktuálne obchoduje za cenu 1,6 násobku účtovnej
hodnoty, očakávaná návratnosť akcií je na nasledujúcich
12 mesiacov zhruba 3,4 percenta. Náklady na kapitál sú
pritom až na úrovni 11 percent.
„Toto je prah pre
rentabilitu amerických energetických firiem, pri ktorom začnú
prinášať akcionárom zisk. S prihliadnutím na slabý výhľad
návratnosti kapitálu tohto sektora, teda bude pravdepodobne cena
akcií energetických firiem skôr klesať ako stúpať,“
vysvetlil Garnry.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Ak máte záujem o predplatné, pokračujte prosím kliknutím na tlačidlo nižšie.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.