Enesco

Kvôli emisiám zomierajú v Európe státisíce ľudí

Viac ako 400 tisíc Európanov zomrie každý rok predčasne kvôli znečistenému ovzdušiu. Hlavným zdrojom tohto znečistenia sú emisie oxidu uhličitého, vrátane jedovatého dioxidu uhličitého, ktoré produkujú cestné vozidlá.

Kvôli emisiám zomierajú v Európe státisíce ľudí

Dieslové motory sú najhoršie

Aj preto Európska únia presadzuje nové pravidlá pri meraní emisií áut, ktoré spustil v minulom roku škandál automobilky Volkswagen. „Automobilový priemysel si musí obnoviť dôveru v celej Európe. Toto odvetvie by sa znovu malo stať dôveryhodné. A preto nové testy musia byť jasné a nezávislé,“ vyhlásil Françoise Grossetete, europoslanec za EPP.

Ako vyplýva z údajov Európskeho parlamentu, oxidy uhlíku spôsobujú pľúcne a srdečné choroby. Približne 40 percent všetkých týchto emisií spôsobuje cestná doprava, pričom 80 percent znečistenia ide na vrub dieslových motorov.

Podľa Aloisa Krasenbrinka, ktorý pracoval na štúdii pre Európsku komisiu ohľadom dopadov benzínových a dieslových pohonných jednotiek, už v roku 2010 zistili, že vznetové motory majú problémy s emisiami oxidov dusíka.

Nové testy

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Ak máte záujem o predplatné, pokračujte prosím kliknutím na tlačidlo nižšie.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)

Diskusia(0)