Enesco

Firmy, mestá a tretí sektor sa hlásia ku klimatickým cieľom z Paríža, chcú znižovať emisie

Viac než 400 firiem z celého sveta, Microsoft, Nestlé či Tesco, ako i samosprávy a neziskové organizácie sa zaviazali podporovať parížske klimatické ciele. Okrem ochrany klímy spomínajú i rast a udržateľnosť.

Firmy, mestá a tretí sektor sa hlásia ku klimatickým cieľom z Paríža, chcú znižovať emisie
Dreamstime

"Ako mestá, regióny, firmy, investori, občianski aktivisti, odborové zväzy a ďalší signatári pochádzajúci zo všetkých sektorov spoločnosti a každého kúta sveta si uvedomujeme, že nebezpečná klimatická zmena ohrozuje našu schopnosť a schopnosť budúcich generácii byť úspešní, prosperovať a žiť v mieri," stojí v texte dohody.

Svoj podpis k nej pridali spoločnosti v celkovej hodnote až 11 biliónov dolárov a mestá reprezentujúce 150 miliónov ľudí.

Spomínajú i hospodársky rast a udržateľnosť

Silnými slovami nešetrí text dohody ani ďalej."Taktiež si uvedomujeme, že akýkoľvek kroky namierené na redukciu vypúšťaných emisii by mali nielen znižovať riziká spojené s klimatickými zmenami, ale aj napomôcť hospodárskemu rastu a udržateľnému rozvoju. V záujme týchto cieľov potvrdzujeme náš silný záväzok chrániť čistú a stabilnú klímu, pričom rast teploty by mal byť limitovaný do dvoch stupňov Celzia."

Dohoda týmto spôsobom privítala dohody z Paríža, kde sa 195 krajín prihlásilo k cieľu udržať nárast globálnych teplôt pod hranicou 2 oC do konca storočia. S hmatateľnejšími cieľmi však dohoda firiem, miest a neziskového sektoru neprichádza.

Podniknú "konkrétne kroky"

Deklarácia Paris Pledge for Action, ktorú okrem iných podpísali i Johnson & Johnson, Vodafone, Nestlé, Microsoft, Verizon, Tesco či We Mean Business, uvádza, že firmy, ktoré sú jej signatármi, podniknú "konkrétne kroky" smerom k stanoveným parížskym cieľom už v najbližšej budúcnosti.

"Prídeme s konkrétnymi krokmi už v súčasnosti, nebudem čakať, kým dohoda vstúpi do platnosti v roku 2020 a individuálne ako i kooperatívne podnikneme opatrenia na zníženie emisii skleníkových plynov na bezpečnejšiu úroveň a na posilnenie pružnosti voči tým zmenám, ktoré sa objavujú už teraz," tvrdí skupina v spoločnom vyhlásení.

Dohodu neštátnych aktérov privítala i OSN, ktorá konferenciu v Paríži zastrešovala, hoci text dohody nepriniesol aj pridružený záväzok o 1,5-stupňovom oteplení, na ktorom sa dohodli svetoví lídri. Podľa OSN je dohoda "jasným signálom, že odkaz, ktorý priniesli rokovania v Paríži, bol jasne prijatý, a že mestá, samosprávy, firmy, investori a ďalší neštátni aktéri sú pripravení a ochotní stáť jeden vedľa druhého po boku vlád, aby pomohli s implementáciou dohôd."

K záväzku sa pridali stovky samospráv

Dohoda neštátnych aktérov je k dnešnému dňu ešte stále otvorená novým signatárom a k zoznamu firiem pod textom dohody naďalej pribúdajú nové mená. Jeden zo signatárov, britský reťazec Tesco, ešte pred podpisom dohody označil klimatické zmeny za "najväčšiu environmentálnu hrozbu" a okrem iného vyzval svojich konkurentov na zvyšovanie energetickej efektívnosti. "Uvedomenie si, že na zlepšovaní energetickej efektívnosti musíme spolupracovať s našimi kolegami, je kľúčom k redukcii našej uhlíkovej stopy."

Okrem globálne pôsobiacich firiem boli medzi prvými signatármi dohody i mestá a samosprávne celky. Už v priebehu parížskej konferencie sa zhromaždilo 640 primátorov, aby oznámili, že mestá si kladú za cieľ zredukovať ročný objem emisii svojich miest o 3,7 gigaton do roku 2030.

Viaceré mestá americké pritom ohlásili, že sa pridajú k San Franciscu, kde samospráva už v priebehu minulého roka avizovala, že jej vozidlá úplne prestanú používať bežnú naftu a v roku 2016 budú spaľovať iba "stopercentne zelené a udržateľné" Nexdiesel palivo. Ďalšie kalifornské mesto, San Diego, zas prišlo s prísľubom, že do roka 2035 zredukuje svoje emisie na polovicu a všetka elektrina v meste bude pochádzať výhradne z obnoviteľných zdrojov.


Diskusia(0)