KI

Britská elektráreň prechádza z uhlia na pelety dovážané z USA. Odborníci to kritizujú

Miliardovú vládnu dotáciu na konverziu uhoľnej elektrárne začiatkom mesiaca odobrila Európska komisia. Ekonómovia rozhodnutie kritizujú, dovážať milióny ton nízkoenergetických peliet z Ameriky podľa nich nie je zmysluplné.

Britská elektráreň prechádza z uhlia na pelety dovážané z USA. Odborníci to kritizujú
Foto: Lynemouthpower.com

Elektráreň patriaca v meste Lynemouth na severe Anglicka mala byť pôvodne uzavretá do konca tohto roka kvôli environmentálnym cieľom, ktoré si krajina vytýčila. Osud elektrárne však zvrátila vládna dotácia, vďaka ktorej elektráreň prejde technologickou konverziou a v budúcom roku uhlie vystriedajú obnoviteľné zdroje.

Rozhodnutie britskej vlády finančne podporovať elektráreň do roku 2027 začiatkom decembra schválila Komisia. "Na základe analýzy Komisia dospela k záveru, že príspevok tohto projektu k európskym energetickým cieľom a redukcii emisii CO2 jasne prevyšuje akékoľvek možné narušenie hospodárskej súťaže, ktoré by mohla štátna podpora spôsobiť," zdôvodnil svoje rozhodnutie Brusel.

Pelety budú dovážať z USA a Kanady

Bývalá uhoľná elektráreň by mala podporu od vlády čerpať do roku 2027 a podľa odhadov generovať asi 2,3 TWh nízkouhlíkovej energie ročne. Konverziou by technológia v Lynemouth mala prechádzať v priebehu budúceho roka, dokončená by mala byť po roku a pol.

Novým palivom elektrárne, ktorá je v prevádzke od roku 1972, sa stanú pelety. Podľa odhadov, s ktorými počíta Komisia by ich elektráreň mala ročne spáliť asi 1,5 milióna ton, pričom pochádzať by mali predovšetkým zo Spojených štátov a Kanady.

Náklady spojené s prechodom na OZE by mal štát elektrárni kompenzovať prostredníctvom tarify za prevádzkovanie systému, konkrétne vo výške asi 105 libier za MWh. S rovnakým zámerom prišla i ďalšia anglická elektráreň v meste Drax, no v jej prípade zatiaľ štátna dotácia odsúhlasená Bruselom nebola.

Podľa zámeru britskej vlády by po roku 2025 nemali na ostrovoch existovať nijaké uhoľné elektrárne - buď prejdú na OZE alebo ukončia prevádzku. Tento typ elektrárni však v súčasnosti v Británii generuje viac než 20 % energie.

Zdroje výroby elektriny vo Veľkej Británii | Zdroj: DECC

Štát konverziu chváli, ekonómovia kritizujú

"Našou prioritou je poskytovať čistú, bezpečnú a cenovo dostupnú energiu pre domácnosti a firmy. Sme prvá krajina, ktorá prestáva celkom používať uhlie a toto rozhodnutie je ďalším krokom správnym smerom - pomáhame zvýšiť diverzifikáciu nášho energetického mixu s vyhliadkou nízkouhlíkovej budúcnosti," uviedol pre denník The Telegraph hovorca ministerstva pre energetiku a klimatickú zmenu.

Celkom opačný názor na konverziu uhoľnej elektrárne zastávajú niektorí ekonómovia. Tim Worstall z Adam Smith Institute označil štátny zámer za "hlúpy" a pripomenul, že odborníci už volajú po zavedení uhlíkovej dane, ktorá mala byť oveľa efektívnejším riešením. Spaľovanie peliet namiesto uhlia si podľa neho bude nielen vyžadovať masívne dotácie, ale doprava peliet cez Atlantický oceán vyprodukuje ďalšie emisie.

"Toto v skutočnosti nie je len hlúpe, je to šialené. A je to presne ten typ nezmyselnosti, ktorý by uhlíková daň zastavila. Prilepme sociálne náklady uhlíka k cene a dovoľme trhu nájsť najlacnejší spôsob na výrobu elektriny, ktorú budú ľudia chcieť pri danej cene," upozornňuje Worstall na blogu inštitútu. Tento mechanizmus by podľa neho fungoval oveľa efektívnejšie než systém nastavený politikmi a úradníkmi, ktorí udeľujú dotácie.

Peletám sa darí

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Ak máte záujem o predplatné, pokračujte prosím kliknutím na tlačidlo nižšie.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)

Diskusia(0)