KI

Z predaja emisii sme v tomto roku získali už 62 miliónov. Kam tieto peniaze smerujú?

Dotačný program "Nová zelená úsporám", ktorý českým domácnostiam prinesie až miliardu eur, napríklad, na nákup solárnych panelov, Česi financujú práve z predaja emisii. Peniaze, ktoré získa z dražby emisných kvót Slovensko, majú iný osud. Smerujú do Environmentálneho fondu.

Z predaja emisii sme v tomto roku získali už 62 miliónov. Kam tieto peniaze smerujú?
Foto: Fotolia

Podľa vyjadrenia hovorcu MŽP SR Maroša Stana pre Energie-portal.sk získalo Slovensko v tomto roku predajom emisii takmer 62 miliónov eur: "V roku 2015 Slovensko predalo prostredníctvom burzy EEX a na základe európskej legislatívy zatiaľ 8 miliónov 343 tisíc ton emisii EUA. Priemerná cena za tonu bola 7,42 eur."

V rámci systému obchodovania EU ETS, cez ktorý Slováci povolenky predali, sa obchoduje s „podnikovými“ emisiami skleníkových plynov EUA. Predaj prebieha v zmysle zákona o obchodovaní s emisnými kvótami.

Prostriedky smerujú na zatepľovanie či výmeny okien

Všetky získané zdroje v súčasnosti smerujú do Environmentálneho fondu. Ten ich má podľa stanoviska MŽP využívať na "zlepšenie kvality životného prostredia." Široko vymedzenú oblasť však Jana Sasfaiová, hovorkyňa fondu, pre Energie-portal.sk špecifikovala: "V súčasnosti finančné prostriedky získané z predaja emisných kvót slúžia na podporu projektov v rámci oblasti L: Zvyšovanie energetickej účinnosti existujúcich verejných budov vrátane zatepľovania."

V roku 2015 pritom minister životného prostredia rozhodol, že fond podporí v tejto oblasti 135 rôznych projektov. Medzi úspešnými žiadateľmi o dotácie sú predovšetkým obce, mestá a mestské časti či školy. Tie žiadali najmä o prostriedky na zateplenie, výmenu okien a menšie stavebné úpravy.

923 žiadateľov o dotáciu z envirofondu sa však podpory nedočkalo. Medzi žiadosťami, pri ktorých minister Žiga nerozhodol o udelení dotácie, boli okrem miest a obcí i Žilinský a Bratislavský samosprávny kraj, zariadenie sociálnych služieb či dom kultúry.

Najštedrejšiu podporu vo výške 200 000 eur Environmentálny fond pridelil:

  • Moldave nad Bodvou na zvýšenie energetickej účinnosti budovy polikliniky

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Ak máte záujem o predplatné, pokračujte prosím kliknutím na tlačidlo nižšie.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)

Diskusia(0)