Na druhej strane Atlantiku sa čoraz hlasnejšie hovorí o zrušení
viac ako 40-ročného embarga na vývoz surovej ropy. Odborníci
hovoria, že tento krok by v konečnom dôsledku neovplyvnil len
samotný trh v USA, ale aj v Európe.
Odveta voči arabským štátom
Obmedzenie exportu čierneho zlata bolo zavedené v 70-tych
rokoch minulého storočia. Kongres v roku 1975 prijal zákon
o energetickej politike a následne o štyri roky
neskôr zákon o exporte. Tieto kroky boli reakciou na dovozné
embargo, ktoré uvalili arabské štáty na USA, keďže Washington
podporoval Izrael v jomkipurskej vojne.
Americkí producenti tak nemohli vyvážať ropu bez špeciálnych
licencií. Tie sa vydávali len na konkrétne prípady a museli
byť v súlade s národnými záujmami. Napríklad od
januára do mája sa z USA exportovalo 491 tisíc barelov
surovej ropy, čo je približne asi 6 percent z celkovej
produkcie.
Kritici však poukazujú, že pôvodné dôvody už pominuli,
a preto chcú vývoz tejto komodity úplne otvoriť a zrušiť
všetky prísne regulácie v tejto oblasti.
Najskôr Mexiko
Prezident Barack Obama sa chystá podľa piatkových vyjadrení
povoliť exporty najskôr do Mexika. „Uvoľnením exportného
zákazu po 40-tich rokoch prebehne vo forme výmeny americkej ľahkej
ropy za mexickú ťažkú ropu,“ povedal analytik spoločnosti
Capital Markets Lukáš Lóci.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Ak máte záujem o predplatné, pokračujte prosím kliknutím na tlačidlo nižšie.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.