Najvyšší kontrolný úrad ukončil kontrolu plnenia úloh pri
zabezpečovaní úspor energií zo strany Slovenskej republiky.
Jej zámerom bolo posúdiť opodstatnenosť prijatých opatrení,
ktoré majú vyústiť do zníženia primárnej spotreby energie
o 20 % v horizonte roku 2020. Pre realizáciu
jednotlivých krokov, technických opatrení sa pritom počíta
s finančnými krytím vo výške viac ako 6 miliárd eur.
V rámci akcie sa kontrolóri zamerali na plnenie priorít,
cieľov v období rokov 2012 až 2014, pričom išlo o prvú
systémovú kontrolu tohto druhu.
Kontrolóri narazili na viacero problémov a rizík
súvisiacich s plnením záväzkov Slovenska vo vzťahu
k európskemu spoločenstvu, Európskej únii. Svedčí o tom
aj fakt, že problematike energetickej efektívnosti a úsporám
energií sa v rámci šiestich kontrolovaných subjektov
(Ministerstvo hospodárstva SR, Ministerstvo životného
prostredia SR, Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka
SR, Slovenská inovačná a energetická agentúra,
Environmentálny fond, Pôdohospodárska platobná agentúra)
venovalo spolu len 12 metodických pracovníkov, ktorí mali
monitorovať energetickú efektívnosť a úsporu energie.
Dôsledkom výrazne poddimenzovaného stavu odborníkov neboli do
monitorovacieho systému zadávané potrebné údaje čo do množstva
a kvality. To následne znemožnilo presné vyhodnotenie cieľa
energetickej efektivity.
Riziká sa objavili aj v oblasti financovania opatrení
energetickej efektívnosti. Vyčlenené prostriedky sú totiž
nedostatočné, zdroje financovania značne roztrieštené. Z pohľadu
úspor energie nefunguje koordinácia a previazanosť medzi
jednotlivými rezortmi. Podľa zistení NKÚ Slovensko nie je
dnes schopné zabezpečiť každoročnú obnovu objektov vo výške
3 % vykurovaných či chladených budov, ktoré vlastnia
a využívajú ústredné orgány štátnej správy či
samosprávy. Cieľ bol splnený len na 45 %.
Na odstránenie zistených nedostatkov prijali kontrolované
subjekty 27 opatrení. Upozornenia a odporúčania NKÚ smerujú
najmä do systémovej koordinácie a riadenia jedného z ôsmich
záväzkov SR k EÚ, a tým je záväzok znižovať
energetickú náročnosť objektov.
Zároveň bude potrebné efektívnejšie využívať verejné
zdroje, zjednodušiť administratívne procesy a účelovo
využívať relevantné verejné zdroje priamo pre oblasť
energetickej efektívnosti.
Po rozsiahlej kontrole plnenia úloh SR
pri zabezpečovaní úspor energií prišiel NKÚ k záverom, že
je potrebné pripraviť pre budúce obdobie kontrolu energetických
úspor práve v oblasti objektov verejných budov.
Zdroj: NKÚ
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.