KI

NKÚ: Slovensko zaostáva pri zavádzaní opatrení smerujúcich k úspore energií

Najvyšší kontrolný úrad ukončil kontrolu plnenia úloh pri zabezpečovaní úspor energií zo strany Slovenskej republiky.

NKÚ: Slovensko zaostáva pri zavádzaní opatrení smerujúcich k úspore energií
Foto: Photodune

Jej zámerom bolo posúdiť opodstatnenosť prijatých opatrení, ktoré majú vyústiť do zníženia primárnej spotreby energie o 20 % v horizonte roku 2020. Pre realizáciu jednotlivých krokov, technických opatrení sa pritom počíta s finančnými krytím vo výške viac ako 6 miliárd eur. V rámci akcie sa kontrolóri zamerali na plnenie priorít, cieľov v období rokov 2012 až 2014, pričom išlo o prvú systémovú kontrolu tohto druhu.

Kontrolóri narazili na viacero problémov a rizík súvisiacich s plnením záväzkov Slovenska vo vzťahu k európskemu spoločenstvu, Európskej únii. Svedčí o tom aj fakt, že problematike energetickej efektívnosti a úsporám energií sa v rámci šiestich kontrolovaných subjektov (Ministerstvo hospodárstva SR, Ministerstvo životného prostredia SR, Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, Slovenská inovačná a energetická agentúra, Environmentálny fond, Pôdohospodárska platobná agentúra) venovalo spolu len 12 metodických pracovníkov, ktorí mali monitorovať energetickú efektívnosť a úsporu energie.

Dôsledkom výrazne poddimenzovaného stavu odborníkov neboli do monitorovacieho systému zadávané potrebné údaje čo do množstva a kvality. To následne znemožnilo presné vyhodnotenie cieľa energetickej efektivity.

Riziká sa objavili aj v oblasti financovania opatrení energetickej efektívnosti. Vyčlenené prostriedky sú totiž nedostatočné, zdroje financovania značne roztrieštené. Z pohľadu úspor energie nefunguje koordinácia a previazanosť medzi jednotlivými rezortmi. Podľa zistení NKÚ Slovensko nie je dnes schopné zabezpečiť každoročnú obnovu objektov vo výške 3 % vykurovaných či chladených budov, ktoré vlastnia a využívajú ústredné orgány štátnej správy či samosprávy. Cieľ bol splnený len na 45 %.

Na odstránenie zistených nedostatkov prijali kontrolované subjekty 27 opatrení. Upozornenia a odporúčania NKÚ smerujú najmä do systémovej koordinácie a riadenia jedného z ôsmich záväzkov SR k EÚ, a tým je záväzok znižovať energetickú náročnosť objektov.

Zároveň bude potrebné efektívnejšie využívať verejné zdroje, zjednodušiť administratívne procesy a účelovo využívať relevantné verejné zdroje priamo pre oblasť energetickej efektívnosti.

Po rozsiahlej kontrole plnenia úloh SR pri zabezpečovaní úspor energií prišiel NKÚ k záverom, že je potrebné pripraviť pre budúce obdobie kontrolu energetických úspor práve v oblasti objektov verejných budov.

Zdroj: NKÚ


Diskusia(0)