Eversheds Sutherland

Slováci predali v tomto roku emisie za viac ako 61 miliónov

Slovenská republika obchodovala aj v roku 2015 prebytok emisných povoleniek.

Slováci predali v tomto roku emisie za viac ako 61 miliónov

V roku 2015 predala Slovenská republika prostredníctvom burzy EEX a na základe európskej legislatívy transparentným spôsobom zatiaľ 8 miliónov 343 tisíc ton emisií EUA,“ konštatoval pre portál biztweet hovorca ministerstva životného prostredia Maroš Stano.

V rámci EU ETS systému obchodovania, cez ktorý Slováci povolenky predali sa obchoduje s „podnikovými“ emisiami skleníkových plynov EUA. Pri priemernej cene 7.42 eur za tonu teda Slovensko zarobilo na predaji povoleniek 61, 9 milióna eur.

Všetky finančné prostriedky z výnosov dražby kvót sú nateraz príjmom Environmentálneho fondu a slúžia na podporu projektov zameraných na zlepšenie kvality životného prostredia. Podrobnosti ustanovuje zákon o obchodovaní s emisnými kvótami,“ vysvetľuje hovorca zeleného rezortu Maroš Stano.

Čítajte viac TU.


Diskusia(0)