Enesco

Komisia predstavila nový strategický plán pre energetické technológie

Komisia 15. 9. 2015 prijala nový strategický plán pre energetické technológie, tzv. plán SET, ktorý je prvým výstupom piateho piliera budovanej energetickej únie, t.j. výskumu a inovácií.

Komisia predstavila nový strategický plán pre energetické technológie

Komisia už skôr označila plán SET za kľúč k vývoju a použitie nízkouhlíkových technológií, ako aj pre vytvorenie otvoreného ekosystému pre vedu a inovácie. Na plán však boli kladené požiadavky, aby bol prispôsobený cieľom a prioritám energetickej únie, čo znamená, že musí byť užšie zameraný, integrovanejší a jeho administratívna štruktúra musí byť schopná navýšiť spoluprácu medzi národnými vládami, priemyslom a výskumnými inštitúciami.

Nový SET plán preto navrhuje desať bodov zameraných na výskum a inovácie:

  1. podpora vysoko účinných obnoviteľných zdrojov energie;

  2. znižovanie nákladov kľúčových technológií;

  3. vytváranie technológií a služieb pre inteligentné domácnosti;

  4. zvýšenie odolnosti a inteligencie energetických systémov;

  5. rozvoj nových technológií a materiálov;

  6. pokračovanie úsilia EÚ znížiť energetickú náročnosť priemyslu;

  7. konkurencieschopnosť v odvetví batérií s cieľom podporiť e-mobilitu;

  8. posilňovanie trhového podielu obnoviteľných palív v doprave;

  9. rozvoj inovácií a aplikácií CCS a CCU;

  10. udržanie vysokého štandardu bezpečnosti a vylepšenie účinnosti jadrových zariadení.

Teraz záleží na EP a Rade, ako sa ku iniciatíve Komisie postaví.

Zdroj: Euroskop.cz

Značky
SET plán

Diskusia(0)