Mestské časti Bratislavy by už nemali brániť výstavbe nových
tepelných zariadení len z dôvodu negatívnych ekonomických
dopadov na doterajšieho dodávateľa.
Starostov mestských častí k tomuto postupu zaväzuje uznesenie
Mestského zastupiteľstva hlavného mesta SR Bratislavy č. 231/2015
z 25. júna 2015, ktoré rieši doterajší nejednotný postup
starostov pri vydávaní záväzného stanoviska obce o súlade
navrhovanej výstavby s koncepciou mesta v oblasti tepelnej
energetiky.
Mestské časti totiž v zmysle zákona nemajú vlastnú
koncepciu v tejto oblasti a pri vydávaní záväzných stanovísk
musia vychádzať z koncepcie, ktorú mesto prijalo ešte v roku 2008
samostatným uznesením č. 496.
Podmienky odpojenia sa
Určuje ich zákon o tepelnej energetike, ktorý rovnako ako
koncepcia mesta v oblasti tepelnej energetiky ponecháva preferenciu
pre systémy centralizovaného zásobovania teplom, avšak nie za
každú cenu.
Pokiaľ je projekt vlastného tepelného zdroja, napr.
domovej kotolne, lepší z hľadiska dopadu na životné prostredie a
je aj v lepšom technickom stave, starosta musí vydať pozitívne
záväzné stanovisko obce v prospech odpojenia sa.
„Treba však upozorniť na to, že nejde o stavebné konanie,
ale konanie, ktoré stavebnému konaniu predchádza. Na to, aby
doterajší dodávateľ tepla nemohol blokovať odpojenie sa od
zdroja tepla v stavebnom konaní svojim vlastným záväzným
stanoviskom, by bolo potrebné zmeniť zákon,“ píše v
Petržalských novinách poslanec Milan Vetrák.
Čítajte ďalej
tu.
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.