Enesco

Odpojenie sa od dodávateľa tepla má byť v Bratislave ľahšie

Mestské časti Bratislavy by už nemali brániť výstavbe nových tepelných zariadení len z dôvodu negatívnych ekonomických dopadov na doterajšieho dodávateľa.

Odpojenie sa od dodávateľa tepla má byť v Bratislave ľahšie

Starostov mestských častí k tomuto postupu zaväzuje uznesenie Mestského zastupiteľstva hlavného mesta SR Bratislavy č. 231/2015 z 25. júna 2015, ktoré rieši doterajší nejednotný postup starostov pri vydávaní záväzného stanoviska obce o súlade navrhovanej výstavby s koncepciou mesta v oblasti tepelnej energetiky.

Mestské časti totiž v zmysle zákona nemajú vlastnú koncepciu v tejto oblasti a pri vydávaní záväzných stanovísk musia vychádzať z koncepcie, ktorú mesto prijalo ešte v roku 2008 samostatným uznesením č. 496.

Podmienky odpojenia sa

Určuje ich zákon o tepelnej energetike, ktorý rovnako ako koncepcia mesta v oblasti tepelnej energetiky ponecháva preferenciu pre systémy centralizovaného zásobovania teplom, avšak nie za každú cenu.

Pokiaľ je projekt vlastného tepelného zdroja, napr. domovej kotolne, lepší z hľadiska dopadu na životné prostredie a je aj v lepšom technickom stave, starosta musí vydať pozitívne záväzné stanovisko obce v prospech odpojenia sa.

Treba však upozorniť na to, že nejde o stavebné konanie, ale konanie, ktoré stavebnému konaniu predchádza. Na to, aby doterajší dodávateľ tepla nemohol blokovať odpojenie sa od zdroja tepla v stavebnom konaní svojim vlastným záväzným stanoviskom, by bolo potrebné zmeniť zákon,“ píše v Petržalských novinách poslanec Milan Vetrák.

Čítajte ďalej tu.


Diskusia(0)