Zariadenia, ktoré v Českej republike patria do Európskeho
systému emisného obchodovania (European Union Emission Trading
Scheme, EU ETS), vypustili v roku 2014 historicky najmenej
skleníkových plynov od spustenia systému v roku 2005.
Elektrárne, teplárne a veľké priemyselné podniky za minulý
rok vykázali emisie 66 435 325 ton oxidu uhličitého
alebo jeho ekvivalentu, čo je o 1,9 % menej ako v roku
2013 (67 713 644 t CO2) a o 19,5 %
menej ako v roku 2005 (82 535 613 t CO2).
Pokračuje tak trend znižovania emisií v tomto sektore, rovnako tak
ako v celej európskej „dvadsaťosmičke“. Európskym cieľom
je znížiť emisie v EÚ ETS do roku 2020 o 21 %
v porovnaní s rokom 2005.
Prevádzkovatelia zariadení majú povinnosť každý rok do
30. apríla vyradiť za vypustené emisie zodpovedajúci počet
emisných kvót. Za každú nevyradenú povolenku hrozí pokuta
100 eur. Za rok 2014 však všetkých 336 zariadení v ČR
vyradilo kvóty riadne a včas.
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.