Iba 33 krajín sveta poslalo OSN oficiálny text, v ktorom
stanovujú, akou mierou budú prispievať k boju proti klimatickým
zmenám v stanovenom časovom limite, ktorý bol stanovený na 31.
marca 2015.
Okrem krajín EÚ to bolo len Švajčiarsko, Nórsko, Mexiko, USA
a Rusko. Dohromady tieto krajiny produkujú 29,5 % svetových
emisií skleníkových plynov.
Dôvodom, prečo tak neurobili aj
ostatné štáty, bola dohoda z minuloročného summitu v Lime,
kde bolo stanovené, aby vyhlásenie odoslali iba tie krajiny, ktoré
sú pripravené tieto záväzky plniť.
Európska komisia v posledných týždňoch opakovane vyzývala
ostatné krajiny sveta, aby predložili svoje príspevky v
dostatočnom predstihu, avšak takmer nikto tak neurobil a výzva
bola ignorovaná aj dvanástimi štátmi zo zoskupenia G20.
Ide tak
o neveľmi pozitívny signál pred konaním summitu o zmene
klímy OSN, ktorý prebehne v decembri tohto roku v Paríži.
Informáciu priniesla Česká podnikateľská reprezentácia pri EÚ
v Bruseli.
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.