Prezident Turecka Recep Tayyip Erdogan minulý týždeň na
návšteve Slovenska uviedol, že Turecko sa zameriava na výskum
ropy a zemného plynu, ako aj jadrovej energie.
"Máme dve štúdie o jadrovej energii, jednu na juhu
a jednu na severe Turecka," povedal Erdogan počas
prejavu na turecko-slovenskom podnikateľskom fóre, pričom
upresnil, že potrvá bude sedem alebo osem rokov, kým budú štúdie
aktívne. Uviedol tiež, že energetické potreby Turecka sa zvyšujú.
"Bez ničenia prírodných zdrojov zrealizujeme najlepšie
z našich príležitostí," cituje prezidenta turecká
agentúra Anadolu Agency. Prezident dodal, že obe jadrové
elektrárne bude mať výkon 9 500 MW.
Turecko a ruská je štátna korporácia Rosatom postavia prvú
jadrovú elektráreň v Turecku na pobreží Stredozemného
mora. Náklady by mali dosiahnuť 22 miliárd dolárov
a spustená do prevádzky by mala byť v roku 2023.
"Naším cieľom je zvýšiť podiel jadrových zdrojov na
celkovej výrobe v krajine na 20 percent," povedal
Erdogan. Spomenul tiež, že celkové investície tureckých
investorov na Slovensku činia 31 miliónov dolárov, zatiaľ čo
slovenskí investori investovali v Turecku iba 14 miliónov
dolárov. "Tieto čísla musíme dostať na úroveň, ktorá
bude odrážať bratské vzťahy našich krajín," povedal.
Erdogan sa na Slovensku stretol s premiérom Robertom Ficom
a s predsedom parlamentu Petrom Pellegrínim.
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.