VSDS

Súdny dvor prijal podnety Komisie pre nedodržanie energetickej legislatívy

Európska komisia podala niekoľko podnetov na Súdny dvor na začatie konania proti členským krajinám EÚ.

Súdny dvor prijal podnety Komisie pre nedodržanie energetickej legislatívy
Fotolia

Maďarsko: Energetická účinnosť

Komisia podáva podnet na Súdny dvor na začatie konania proti Maďarsku a navrhuje uloženie pokuty z dôvodu neúplnej transpozície právnych predpisov EÚ týkajúcich sa energetickej účinnosti.

Európska komisia podáva podnet na Súdny dvor na začatie konania proti Maďarsku za to, že netransponovalo smernicu o energetickej účinnosti. Podľa tejto smernice musia členské štáty EÚ splniť určité ciele v oblasti úspor energie od 1. januára 2014 do 31. decembra 2020. Tieto úspory majú dosiahnuť prostredníctvom schém povinného zvyšovania energetickej účinnosti alebo iných cielených politických opatrení v záujme podpory zlepšenia energetickej účinnosti v domácnostiach, budovách, priemyselnom odvetví a v odvetví dopravy. Členské štáty boli povinné transponovať povinnosti podľa uvedenej smernice do 5. júla 2014.

Zároveň s postúpením prípadu Maďarska na Súdny dvor Komisia navrhuje uloženie denného penále vo výške 15 444 EUR. Výška tohto penále je stanovená vzhľadom na trvanie a závažnosť porušenia povinnosti. V prípade potvrdzujúceho rozsudku Súdneho dvora by sa denné penále malo platiť odo dňa stanoveného v rozsudku až do vykonania transpozície. O konečnej výške denného penále rozhodne Súdny dvor.

Okrem toho sa začalo viacero konaní proti iným členským štátom za to, že netransponovali smernicu o energetickej účinnosti. Komisia začala konania o porušení povinnosti proti celkom 27 členským štátom EÚ (okrem Malty) za to, že jej neoznámili vnútroštátne opatrenia, ktorými transponovali uvedenú smernicu do svojich vnútroštátnych právnych predpisov (termín bol do 5. júna 2014). Komisia aj naďalej monitoruje pokrok v transpozícii a podávaní správ a prípadné nedostatky bude riešiť v nasledujúcich fázach konania.

Nemecko: Uhoľná elektráreň v Moorburgu

Európska komisia podáva podnet na Súdny dvor na začatie konania proti Nemecku za to, že si nesplnilo povinnosti podľa smernice o biotopoch pri povoľovaní uhoľnej elektrárne v Moorburgu (štvrť Hamburgu). Tento projekt by mohol mať negatívny vplyv na niekoľko chránených druhov rýb vrátane lososa, mihule riečnej a mihule morskej, ktoré plávajú popri elektrárni pri svojej migrácii zo Severného mora do zhruba 30 lokalít Natura 2000 na Labe, proti prúdu od Hamburgu. Tieto druhy rýb sú poškodzované pri odbere vody na účely chladenia elektrárne.

Pri povoľovaní elektrárne nemecké orgány nevykonali náležité posúdenie, ako sa vyžaduje v uvedenej smernici, a najmä nezvážili alternatívne chladiace postupy, ktoré by mohli zabrániť usmrcovaniu dotknutých chránených druhov. (Ďalšie informácie:IP/15/4669- Enrico Brivio – Tel.: +32 2 295 6172)

Spojené kráľovstvo: Emisie z elektrárne

Európska komisia podáva podnet na Súdny dvor na začatie konania proti Spojenému kráľovstvu, pretože nedošlo k zníženiu emisií z uhoľnej elektrárne Aberthaw vo Walese. Zistilo sa, že emisie oxidov dusíka (NOx) z tejto elektrárne presahujú prípustné limity. Podľa smernice EÚ o emisiách z veľkých spaľovacích zariadení mali členské štáty do 1. januára 2008 znížiť emisie niektorých znečisťujúcich látok z elektrární. Elektráreň Aberthaw nespĺňa požiadavky tejto smernice a v súčasnosti sa prevádzkuje na základe povolenia, ktoré stanovuje limit emisií NOx na 1 200 mg/Nm3, čo je v rozpore so zákonným limitom 500 mg/Nm3 stanoveným v smernici.

Komisia vyjadrila svoje obavy najprv vo formálnej výzve v júni 2013 a následne v odôvodnenom stanovisku v októbri 2014.


Diskusia(0)