Enesco

Skleníkové plyny sme na Slovensku znížili o takmer polovicu od roku 1990

Slovenské hospodárstvo je za viac ako dve desiatky rokov oveľa viac šetrnejšie k životnému prostrediu. Oproti roku 1990 totiž prišlo k výraznému poklesu skleníkových plynov, ktoré produkujú podniky a domácnosti.

Skleníkové plyny sme na Slovensku znížili o takmer polovicu od roku 1990
redakcia (ilustračné)

Plníme Kjótsky protokol

Ako vyplýva z najnovšej správy o priebežnom stave plnenia prijatých medzinárodných záväzkov Slovenskej republiky v oblasti politiky zmeny klímy z dielne rezortu životného prostredia, v našej krajine sme v roku 2012 vypustili do ovzdušie 43,118 mil. ton CO2 ekvivalentov. V porovnaní s rokom 1990 tak emisie skleníkových plynov poklesli o 41,4 percenta. V medziročnom porovnávaní to predstavuje zníženie o 4,1 percenta.

Po výraznejšom poklese v roku 2009, najmä v dôsledku hospodárskej krízy, je trend celkových antropogénnych emisií za roky 2010 až 2012 naďalej mierne klesajúci a emisie stále nedosiahli úroveň spred roku 2009,“ uvádza ministerstvo životného prostredia. Podľa aktuálneho hodnotenia prvého záväzného obdobia Kjótskeho protokolu možno konštatovať, že Slovensko svoj redukčný záväzok nielenže splnilo, ale aj výrazne prekročilo o viac ako 33 percent.

Konečné čísla za rok 2013 rezort zatiaľ nie je schopný zverejniť pre oneskorenie v rámci vývoja nového softvérového nástroja na podávanie inventarizačných správ.

Náklady na redukciu emisií sa zvýšia

Ministerstvo životného prostredia predpokladá, žen intenzita znižovania uhlíkovej náročnosti bude s ohľadom na limitovaný zostávajúci potenciál v budúcnosti pravdepodobne nižšia, a náklady na technologické redukčné opatrenia vyššie. „V ďalšom období bude preto potrebné orientovať sa najmä na win-win opatrenia v oblasti zvyšovania energetickej efektívnosti a znižovania spotreby, hlavne v sektore obyvateľstva a služieb,“ píše sa v správe.

A v ktorých oblastiach sa Slovensku nedarí zlepšovať stav skleníkových plynov? Podľa rezortu sú to takzvané non-ETS sektory. Ide o sektory regulované rozhodnutím Európskeho parlamentu a Rady EÚ, ako je doprava, individuálne vykurovanie v domácnostiach, odpady alebo poľnohospodárstvo.

Podiel emisií v sektore energetika, vrátane dopravy, na celkových predbežných emisiách skleníkových plynov bol v roku 2013 68 percent. Emisie z dopravy v rámci sektora energetika tvorili 23 percent. Zatiaľ, čo ich podiel zo stacionárnych zdrojov klesá, podiel z dopravy sa neustále zvyšuje. Od roku 1990 vzrástli z dopravy o 31 percent. V tom čase predstavovali len 9 percent a v roku 2013 skoro 16 percent na celkových emisiách.

Hlavní znečisťovatelia

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Ak máte záujem o predplatné, pokračujte prosím kliknutím na tlačidlo nižšie.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)

Diskusia(0)