Šetrenie energie sa stáva témou, ktorá ovplyvňuje každodenný život. Otvára tiež trh s energetickými službami, ktoré občanom aj firmám pomôžu dosahovať úspory. Otázka nakoľko sa môže Slovensko inšpirovať v tejto téme skúsenosťami z Rakúska bola témou prvého workshopu, ktorý sa uskutočnil v utorok 2. decembra 2014 v bratislavskom Austria Trend hoteli. Skúsenosti, postoje a postrehy z oblasti energetickej efektivity tu prezentovali slovenskí aj rakúski odborníci.
Na Slovensku vstúpil začiatkom mesiaca do platnosti zákon o
energetickej efektivite č. 321/2014 z. Z. Táto právna norma
v našich podmienkach uplatňuje smernicu Európskej komisie, ktorá
je záväzná pre všetkých členov EÚ a ktorá stanovuje povinnosť
zvýšiť do roku 2020 energetickú efektivitu o 20 percent.
„Bratislavský workshop bol teda prvý od okamihu, kedy zákon
o energetickej efektívnosti vstúpil do platnosti. Jeho cieľom bolo
porovnať metódy, akými uplatňujú smernicu EÚ v Rakúsku a ako
na Slovensku,“ povedal Karol Galek zo spoločnosti Energiepark
Bruck an der Leitha, ktorá organizovala podujatie spolu so
Slovenskou asociáciou fotovoltického priemyslu a s Energetickým
centrom Bratislava.
Spôsob, akým smernicu EK uplatňujú v Rakúsku a na Slovensku
sa totiž zásadne líši. V Rakúsku uplatňujú zvyšovanie
energetickej efektívnosti formou tzv. povinných schém. To znamená
presné vymedzenie a vyčíslenie záväzkov v oblasti úspor. Takto
postupuje len niekoľko krajín EÚ. Väčšina štátov pri šetrení
uplatňuje tzv. politické nástroje. Medzi ne patrí aj Slovensko.
„Rakúsko vystupuje ako zelená krajina, kde je ochrana
životného prostredia prioritou, preto tu existuje konsenzus aj v
tejto oblasti – že splnenie záväzku bude znamenať aj nejaké
náklady. A tie sa celkom konkrétne môžu premietnuť do vyšších
cien za energiu. Naopak, Slovensko zároveň musí dodržať
politický záväzok, že sa nebudú zvyšovať ceny za energiu.
Avšak v prípade, že opatrenia, ktoré naša krajina príjme,
nebudú dostačujúce, schválený zákon nás zaväzuje použiť
takisto povinné schémy, preto je dobré sa inšpirovať
skúsenosťami z Rakúska,“ vysvetľuje Karol Galek.
Záväzok sa týka predovšetkým viac než 600 firiem, ktoré
majú viac než 250 zamestnancov a budú potrebovať energetické
audity. Pre malé a stredné firmy ostáva záväzok v
dobrovoľnej rovine s tým, že na energetický audit budú môcť
žiadať príspevok z eurofondov. Čo je však ešte dôležitejšie,
európske peniaze sa budú dať využiť aj na zvýšenie
energetickej efektívnosti a na úspory.
Na Slovensku sa spotrebuje ročne 28 terrawathodín energie, z
čoho cca len 5 až 6 terawatthodín predstavuje spotreba domácností
a zvyšok spotrebujú firmy.
„Preto je tiež dôležité, aby o energetickej efektívnosti
vedeli čo najviac aj občania a spotrebitelia. Považujeme za
dôležitú súčasť svojich aktivít určitú osvetu a informovanie
v tejto oblasti,“ dodal zastupujúci riaditeľ SAPI Pavel Šimon.
„Preto je tiež dôležité rozširovať a propagovať energetické
služby, ktoré občanom aj firmám pomôžu šetriť energiou.“
Workshop bol súčasťou projektu EXREN, čo znamená EXplore
Renewable ENergy, čiže objavovanie obnoviteľných zdrojov
energie. Projekt sa zameriava na Bratislavský kraj na slovenskej
strane a na oblasti severného a južného okolia Viedne na rakúskej
strane. Podporuje ho Európska únia v rámci Programu
cezhraničnej spolupráce SLOVENSKÁ REPUBLIKA – RAKÚSKO
2007-2013.
(Tlačová správa Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu
k slovensko-rakúskemu workshopu o energetickej efektívnosti.)
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.