Enesco

Workshop o energetickej efektívnosti: Šetrenie otvára priestor pre energetické služby

Šetrenie energie sa stáva témou, ktorá ovplyvňuje každodenný život. Otvára tiež trh s energetickými službami, ktoré občanom aj firmám pomôžu dosahovať úspory. Otázka nakoľko sa môže Slovensko inšpirovať v tejto téme skúsenosťami z Rakúska bola témou prvého workshopu, ktorý sa uskutočnil v utorok 2. decembra 2014 v bratislavskom Austria Trend hoteli. Skúsenosti, postoje a postrehy z oblasti energetickej efektivity tu prezentovali slovenskí aj rakúski odborníci.

Workshop o energetickej efektívnosti: Šetrenie otvára priestor pre energetické služby
Fotolia

Na Slovensku vstúpil začiatkom mesiaca do platnosti zákon o energetickej efektivite č. 321/2014 z. Z. Táto právna norma v našich podmienkach uplatňuje smernicu Európskej komisie, ktorá je záväzná pre všetkých členov EÚ a ktorá stanovuje povinnosť zvýšiť do roku 2020 energetickú efektivitu o 20 percent.

Bratislavský workshop bol teda prvý od okamihu, kedy zákon o energetickej efektívnosti vstúpil do platnosti. Jeho cieľom bolo porovnať metódy, akými uplatňujú smernicu EÚ v Rakúsku a ako na Slovensku,“ povedal Karol Galek zo spoločnosti Energiepark Bruck an der Leitha, ktorá organizovala podujatie spolu so Slovenskou asociáciou fotovoltického priemyslu a s Energetickým centrom Bratislava.

Spôsob, akým smernicu EK uplatňujú v Rakúsku a na Slovensku sa totiž zásadne líši. V Rakúsku uplatňujú zvyšovanie energetickej efektívnosti formou tzv. povinných schém. To znamená presné vymedzenie a vyčíslenie záväzkov v oblasti úspor. Takto postupuje len niekoľko krajín EÚ. Väčšina štátov pri šetrení uplatňuje tzv. politické nástroje. Medzi ne patrí aj Slovensko.

„Rakúsko vystupuje ako zelená krajina, kde je ochrana životného prostredia prioritou, preto tu existuje konsenzus aj v tejto oblasti – že splnenie záväzku bude znamenať aj nejaké náklady. A tie sa celkom konkrétne môžu premietnuť do vyšších cien za energiu. Naopak, Slovensko zároveň musí dodržať politický záväzok, že sa nebudú zvyšovať ceny za energiu. Avšak v prípade, že opatrenia, ktoré naša krajina príjme, nebudú dostačujúce, schválený zákon nás zaväzuje použiť takisto povinné schémy, preto je dobré sa inšpirovať skúsenosťami z Rakúska,“ vysvetľuje Karol Galek.

Záväzok sa týka predovšetkým viac než 600 firiem, ktoré majú viac než 250 zamestnancov a budú potrebovať energetické audity. Pre malé a stredné firmy ostáva záväzok v dobrovoľnej rovine s tým, že na energetický audit budú môcť žiadať príspevok z eurofondov. Čo je však ešte dôležitejšie, európske peniaze sa budú dať využiť aj na zvýšenie energetickej efektívnosti a na úspory.

Na Slovensku sa spotrebuje ročne 28 terrawathodín energie, z čoho cca len 5 až 6 terawatthodín predstavuje spotreba domácností a zvyšok spotrebujú firmy.

„Preto je tiež dôležité, aby o energetickej efektívnosti vedeli čo najviac aj občania a spotrebitelia. Považujeme za dôležitú súčasť svojich aktivít určitú osvetu a informovanie v tejto oblasti,“ dodal zastupujúci riaditeľ SAPI Pavel Šimon. „Preto je tiež dôležité rozširovať a propagovať energetické služby, ktoré občanom aj firmám pomôžu šetriť energiou.“

Workshop bol súčasťou projektu EXREN, čo znamená EXplore Renewable ENergy, čiže objavovanie obnoviteľných zdrojov energie. Projekt sa zameriava na Bratislavský kraj na slovenskej strane a na oblasti severného a južného okolia Viedne na rakúskej strane. Podporuje ho Európska únia v rámci Programu cezhraničnej spolupráce SLOVENSKÁ REPUBLIKA – RAKÚSKO 2007-2013.

(Tlačová správa Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu k slovensko-rakúskemu workshopu o energetickej efektívnosti.)

Značky
konferencie

Diskusia(0)