VSDS

Maďarsko vníma South Stream za súčasť diverzifikácie tokov plynu v Európe

Poľsko, Slovensko, Česko i Maďarsko chcú naďalej rozvíjať jadrovú energetiku. Vyplynulo to z prednášok zástupcov exekutívy jednotlivých krajín na konferencii CEEC 2014, ktorá sa dnes začala v Bratislave.

Maďarsko vníma South Stream za súčasť diverzifikácie tokov plynu v Európe
redakcia

Spolu so všetkými krajinami V4 by sme chceli hovoriť jedným hlasom vo veci rozvoja jadrových elektrární v Európe, pretože musíme počítať s tým, že krajiny, akou je napríklad Nemecko, ustupujú od atómovej energie“, uviedol štátny tajomník poľského ministerstva hospodárstva Tomasz Tomczykiewicz.

V diskusii k vystúpeniam jednotlivých panelistov sa maďarský minister národného rozvoja Miklós Seszták vyjadril k problematike diverzifikácie dodávok plynu. Podľa maďarského šéfa rezortu je pre ich vládu prioritou zabezpečiť energetickú bezpečnosť pre svojich obyvateľov. „Preto vytvárame všetky také procesy, aby sme sa pripravili na zimu v prípade energetického konfliktu,“ uviedol. Maďarsko má preto záujem predovšetkým naplniť skladové zásoby plynu.

Maďarsko nepovažuje budovanie tzv. južnej vetvy v dodávke plynu za zásadný problém. „Pokiaľ EÚ nedokáže vytvoriť inú diverzifikačnú trasu, tak vnímame vybudovanie South Streamu ako určite riešenie,“ objasnil.

Seszták považuje za predčasnú otázku, či bude Maďarsko považovať South Stream za prostriedok prepravy iba ruského plynu, alebo či bude otvorené aj pre dodávky z ďalších krajín Východu. „Akonáhle budeme mať túto otázku otvorenú, budeme otvorení všetkým zdrojom, nielen ruskému plynu, nech prichádza odkiaľkoľvek. South Stream nepovažujeme za inú tepnu ako North Stream, je to v podstate ten istý diverzifikačný proces,“ konštatoval.

  

Značky
South Stream

Diskusia(0)