KI

E-Group investuje vo Fínsku do veterných elektrární 40 miliónov eur

Spoločnosť E-Group ako prvý slovenský investor vo Fínsku v energetike pokračuje v expanzii. V južnom Laponsku kupuje ďalší projekt na výstavbu veternej elektrárne, tentoraz s predpokladaným výkonom 13,2 MW. Celkovo tak plánuje do fínskej distribučnej siete elektrickej energie dodávať 23,2 MW. Výška investície do projektov spolu je približne 40 miliónov eur.

E-Group investuje vo Fínsku do veterných elektrární 40 miliónov eur
Dreamstime

E-Group vstúpila na fínsky trh v máji tohto roka. Kúpou spoločnosti Posion Energia Oy odštartovala prvú fázu výstavby veternej elektrárne s výkonom 10 MW. Spoločnosť už vtedy avizovala, že má ambície vo Fínsku ďalej expandovať. V súlade so svojim záväzkom plánuje Fínsko do roku 2020 vyrábať až 38 % energie práve z obnoviteľných zdrojov. Súčasný stav inštalovanej veternej energie v krajine je približne 459 MW a do konca roka 2015 odhadujú experti jeho zvýšenie na 1 000 MW.

Podľa prepočtu na spomínaný záväzok by celková kapacita veternej energie mala vzrásť na 2 500 MW inštalovaného výkonu. Tomuto cieľu je podľa investora adekvátne prispôsobená aj podpora zo strany vlády. Výkupná cena elektrickej energie je dotovaná štátom formou tzv. Feed in tarifu.

E-Group, ako spoločnosť z podnikateľskej skupiny okolo Jozefa Brhela pôsobiaca v rôznych oblastiach energetiky má vo Fínsku, ale aj na ďalších trhoch dlhodobé rastové ambície. V súčasnosti už pripravuje nové projekty, ktoré sú v rôznych štádiách rozpracovania.


Diskusia(0)