KI

Parlament schválil zákon o energetickej efektívnosti

Národná rada dnes schválila návrh zákona o energetickej efektívnosti. Zo 138 prítomných zaň hlasovalo 82 poslancov, hlasovania sa zdržalo 49, siedmi boli proti.

Parlament schválil zákon o energetickej efektívnosti
Photodune

Zákon bol doposiaľ definovaný zákonom č. 476/2008 Z. z. o efektívnosti pri používaní energie (zákon o energetickej efektívnosti). Návrhom zákona sa čiastočne transponuje smernica EPaR č. 2012/27/EU o energetickej efektívnosti. Ostatné ustanovenia smernice sú transponované zákonom o tepelnej energetike a možnosťou využitia európskych fondov.

Podľa ministerstva hospodárstva predložený návrh tiež rieši problémy, ktoré vyplynuli z doterajšej praktickej aplikácie energetickej legislatívy.

Návrh zákona podporili SMER – SD a traja poslanci KDH.

Návrhom zákona sa upravuje a precizuje rámec pre racionálne používanie energie, stanovujú sa požiadavky na energetickú efektívnosť pri premene, prenose, preprave, distribúcii a spotrebe energie, upravuje sa monitorovanie a podpora energetickej efektívnosti a ustanovujú sa povinnosti pre fyzické osoby, podnikateľov, právnické osoby a orgány štátnej správy pri používaní energie. Jeho cieľom má byť zvýšiť účinnosť využitia energie v celom energetickom reťazci a najmä v oblastiach konečnej spotreby s vysokým predpokladom úspor energie, ako napríklad budovy alebo priemysel. Návrh umožňuje ministerstvu hospodárstva uzatvárať dohody o úsporách energie na dobrovoľnej báze,“ uvádza ministerstvo v dôvodovej správe k zákonu.

Čítajte: Vládny návrh zákona o energetickej efektívnosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov | NRSR, 21.10.2014

Čítajte: Návrh zákona o energetickej efektívnosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov | Portál právnych predpisov, 24.4.2014

Ste spokojní so schválenou verziou zákona o energetickej efektívnosti?
ÁNO
50%
NIE
50%
Celkem hlasovalo: 2


Diskusia(0)