Bratislava (TASR) - Úspory energie v rokoch 2011 až
2013 si vyžiadali investície vo výške približne 6,7 miliardy
eur. Uviedlo to Ministerstvo hospodárstva (MH) SR v Návrhu Akčného
plánu energetickej efektívnosti na roky 2014 až 2016 s výhľadom
do roku 2020, ktorý by mala na svojej schôdzi v stredu (9.7.)
prerokovať a schváliť vláda SR.
Najväčší prínos v uvedenom období podľa rezortu
hospodárstva mali úsporné opatrenia v oblasti budov, priemyslu a
verejného sektora. Z jednotlivých, už existujúcich, finančných
mechanizmov najviac prispeli opatrenia financované v rámci
štrukturálnych fondov, Štátneho fondu rozvoja bývania, ako aj
iných finančných mechanizmov, napríklad Slovseff II., či
Ekofond.
"Opatrenia navrhnuté na obdobie 2014 až 2016 sú zamerané
najmä na priemysel, budovy a verejný sektor. Významné úspory
energie sa predpokladajú aj na strane premeny, prenosu a distribúcie
energie. Opatrenia sú plánované taktiež na základe konkrétnych
projektov a programov, a to tak, aby sa v čo najvyššej možnej
miere dosiahol trojročný cieľ úspor energie podľa smernice
2012/27/EÚ," spresnilo MH SR vo vládnom materiáli.
Navrhnuté opatrenia poslúžia na plnenie cieľa úspor energie
vyjadreného v konečnej energetickej spotrebe vo výške 85 % a vo
výške 100 % na plnenie trojročného cieľa úspor energie
vyjadreného v spotrebe primárnych zdrojov energie. "Na základe
uvedenej smernice bude MH SR každoročne vyhodnocovať plnenie
stanovených cieľov, pričom plánuje analyzovať aj investičnú
náročnosť plnenia cieľov prostredníctvom jednotlivých opatrení
energetickej efektívnosti," dodal rezort hospodárstva.
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.