KI

Gazprom podal podnet na Štokholmský arbitrážny súd kvôli dlhu Ukrajiny

Spoločnosť Gazprom dnes informovala o tom, že Gazprom podal podnet na rozhodnutie o vyplatení dlhu vo výške 4,5 miliardy USD na Štokholmský arbitrážny súd a dohodol sa so spoločnosťou Naftogaz na platbách vopred.

Gazprom podal podnet na Štokholmský arbitrážny súd kvôli dlhu Ukrajiny
Flickr

Spoločnosť Gazprom podala podnet na štokholmskej medzinárodnej arbitráži proti ukrajinskému Naftogazu. Žiada v ňom, aby Ukrajina po nesprávnom plnení zmluvných záväzkov, týkajúcich sa nákupu a predaja zemného plynu (zmluva od 19. januára 2009) zaplatila svoj dlh vo výške 4,5 miliardy USD. Naftogaz  neustále zvyšuje svoj dlh za dodávky zemného plynu, pričom nezaplatil ani za poslednú dodávku.

V súlade s existujúcou zmluvou, dnes ráno o 10:00 (moskovského času)prechádza spoločnosť Gazprom v obchodnom vzťahu k ukrajinskej spoločnosti Naftogaz do režimu  predčasného platenia za dodávky plynu.

Naftogaz je povinný zabezpečiť  prepravu zemného plynu do ostatných krajín, v súlade s existujúcou zmluvou TKGU, o výške a podmienkach prepravy zemného plynu cez územie Ukrajiny za obdobie medzi rokmi 2009 a 2019, ktorá nabrala platnosť 19. januára 2009.

Gazprom počíta s prísnym dodržiavaním zmluvných záväzkov zo strany spoločnosti Naftogaz, týkajúcich sa prepravy plynu do ostatných krajín.

Zároveň bola Európska komisia vopred informovaná o možných výpadkoch v preprave plynu v prípade, že Naftogaz začne nelegálne odčerpávať  plyn z tranzitných tokov.

Gazprom už vynaložil a bude vynakladať čo najväčšie úsilie, aby zabránil prípadnému narušeniu dodávok plynu ostatným európskym zákazníkom.

Značky
Ukrajina a plyn

Diskusia(0)