Aktivisti slovenského a českého Greenpeace dnes na
plynovom potrubí na rieke Morave upozornili na dlhodobé problémy
energetickej závislosti na dovozoch zo zahraničia a vyzvali
vlády obidvoch štátov na presadzovanie skutočných riešení.
Tými sú podľa environmentalistov
energetická efektívnosť a vyšší podiel domácich
obnoviteľných zdrojov. Súčasná debata týkajúca sa našej
energetickej bezpečnosti sa podľa Greenpeace zasekla iba na
diverzifikácii dodávok plynu a vôbec sa nevenuje skutočným
riešeniam, ktoré by boli osožné vo viacerých oblastiach.
„Diverzifikácia dodávok plynu alebo reverzných tok zo západu
sa zdajú byť logickými krokmi, ale neriešia našu energetickú
závislosť ani bezpečnosť. Rovnako ako nedokážu zabrániť tomu,
aby bola naša ekonomika v budúcnosti ohrozená podobnými
krízami. Paradoxne, v situácii, kedy sa znovu ukazuje naša
energetická zraniteľnosť, zároveň slovenská vláda bezdôvodne
odmieta podporiť vyššie klimatické a energetické ciele EÚ
založené na energetickej efektívnosti a vyššom podiele
obnoviteľných zdrojov. Pritom táto cesta nás dokáže efektívne
ochrániť pred podobnými situáciami,“ povedal koordinátor
energetickej a klimatickej kampane Greenpeace Slovensko Pavol
Široký.
Ako ďalej dodal, od roku 2009, z čias prvej plynovej krízy,
sa úroveň dovozu plynu ale aj iných konečných zdrojov energie
takmer vôbec nezmenila. Vtedy sme dovážali 98 % plynu
z Ruska a tieto isté čísla platia aj v súčasnosti.
Spotreba plynu pritom klesá len minimálne.
„Už o pár dní budú vedúci predstavitelia EÚ rozoberať
energeticko-klimatický balíček cieľov pre rok 2030. Slovenská
vláda doposiaľ striktne odmieta akékoľvek záväzné ciele pre
úspory energie a obnoviteľné zdroje. Podporuje iba jeden,
a to klimatický cieľ. Ten však podľa analýz samotnej
komisie zníži spotrebu zemného plynu EÚ iba o 10 %.
Kombinovaný záväzný cieľ pre obnoviteľné zdroje, úspory
energie a zníženie emisií však zníži spotrebu plynu do
roku 2030 o minimálne 30 %. Takto by politici takpovediac
zabili niekoľko múch jednou ranou, podporili by energetickú
bezpečnosť, svetovú klímu a aj samotných občanov,“ dodal
Pavol Široký.
Podľa Greenpeace mnohé štúdie ukazujú, že by obnoviteľné
zdroje mohli pokryť takmer polovicu spotreby energie v EÚ do
roku 2030. Uvádza napríklad výskum vykonaný Fraunhoferským
inštitútom, podľa ktorého je do roku 2030 možné ušetriť viac
ako 40 % konečnej spotreby energie, čo je ekvivalent všetkých
súčasných dovozov zemného plynu z Ruska.
Greenpeace podporuje tri záväzné ciele: na zníženie domácich
emisií oxidu uhličitého najmenej o 55 %, zvýšenie
podielu obnoviteľných zdrojov na 45 % a úspory energie
na úrovni 40 %, oproti spotrebe v roku 2005.
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.