Enesco

SAPI: G-Komponent pôsobí proti záujmom Slovenska

Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu (SAPI) víta skutočnosť, že sa zavedením G-komponentu bude zaoberať Ústavný súd. „Je to opatrenie, ktoré nielenže protiústavne obmedzuje podporu obnoviteľných zdrojov energie. Čo je horšie, tento krok pôsobí proti energetickej bezpečnosti našej krajiny, ktorá by najmä v súčasnom období mala patriť medzi naše priority,“ tvrdí zastupujúci riaditeľ SAPI Pavel Šimon.

SAPI: G-Komponent pôsobí proti záujmom Slovenska
Flickr

Na Ústavný súd SR sa obrátila skupina 45 opozičných poslancov. Ako povedal poslanec za KDH Alojz Přidal, zavedením G-komponentu Úrad pre reguláciu sieťových odvetví diskriminuje výrobcov zo Slovenska voči zahraničným producentom, ktorí takýto poplatok neplatia. Okrem toho sa opoziční poslanci stotožnili s argumentom SAPI a s právnickou analýzou, podľa ktorej bol G-komponent zavedený nezákonným spôsobom.

„Eskalácia napätia medzi Ukrajinou a Ruskom môže viesť k problémom so zásobovaním Slovenska surovinami. Preto by malo byť v našom záujme podporovať diverzifikáciu energetických zdrojov a podporovať energetickú sebestačnosť krajiny,“ tvrdí zastupujúci riaditeľ SAPI Pavel Šimon. „Namiesto toho zavádzame opatrenie, ktoré domácich výrobcov energie obmedzuje a diskriminuje. A nejde len o výrobcov energie z obnoviteľných zdrojov. Je to v rozpore so záujmami krajiny. Aj preto vítame skutočnosť, že sa problémom bude zaoberať Ústavný súd.“

G-komponent predstavuje poplatok, ktorý výrobcovia elektriny musia platiť za prístup do siete – buď do prenosovej sústavy, alebo do sietí distribučných spoločností.

  • V prípade prenosovej sústavy sa platí za odovzdaný výkon a výška poplatku predstavuje štandardných 50 centov za megawatt.

  • V prípade distribučných sietí si však musí výrobca predplatiť už len samotnú možnosť dodávať energiu paušálnym poplatkom vo výške 20 000 eur za 1 megawatthodinu. Keďže rok má 8760 hodín, vychádza takto určený poplatok až na 2,28 eur za megawatt v prípade zdrojov, ktoré pracujú nepretržite. Pre slnečné zdroje, ktoré pracujú cca 1 000 hodín do roka, dosiahne poplatok až 20 eur za megawatt, čo je 40-násobok normy. Práve to niektoré zdroje energie znevýhodňuje voči iným.

Opozícia chce tiež tento stav riešiť novelou zákona tak, aby sa aspoň výška G-komponentu zjednotila na úrovni 50 centov za megawatt, čo SAPI takisto víta. „Ešte raz zdôrazňujem, že tu vonkoncom nejde len o skupinový záujem energetickej či solárnej lobby,“ dodáva Pavel Šimon. „Rozvoj čo najširšieho spektra energetických zdrojov je dnes – viac než kedykoľvek predtým – v záujme energetickej nezávislosti a bezpečnosti Slovenska. Preto vystupujeme proti G-komponentu, ktorý pôsobí presne naopak.“

(Zdroj: Tlačová správa SAPI)

Značky
fotovoltika

Diskusia(0)