Enesco

Nová bioplynová stanica vyrobí z bioodpadu elektrinu

Už o niekoľko týždňov by mali v Budči v okrese Zvolen spustiť do skúšobnej prevádzky novú bioplynovú stanicu. Zariadenie na energetické zhodnocovanie biologicky rozložiteľného odpadu bude využívať tento materiál z miest a obcí z priľahlých okresov.

Nová bioplynová stanica vyrobí z bioodpadu elektrinu

Ako TASR povedal starosta Budče František Moravec, novú bioplynovú stanicu s výkonom 1 MW bude spravovať spoločnosť Bioplyn Budča spol. s r.o. "Výsledným produktom bude elektrina, ktorá pôjde do rozvodnej siete," uviedol. Vedľajší produkt, ktorým bude vyhnitý kal, sa použije ako organické hnojivo v poľnohospodárstve.

V Budči ide v priebehu dvoch rokov už o druhú väčšiu stavbu, ktorá prinesie aj nové pracovné miesta. V roku 2012 tam sprevádzkovala spoločnosť Volvo servisnú prevádzku pre kamióny.


Diskusia(0)