Enesco

Obce a mestá majú po prvý raz zasielať údaje o spotrebe energie

Obce a mestá majú po prvý raz zaslať súhrnné údaje o spotrebe energie za prechádzajúci rok do monitorovacieho systému energetickej efektívnosti. Termín je do konca marca 2014. Informovala o tom dnes Slovenská inovačná a energetická agentúra.

Obce a mestá majú po prvý raz zasielať údaje o spotrebe energie
Dreamstime

Povinnosť sledovať, vyhodnocovať a raz ročne zasielať správy o spotrebe energie do monitorovacieho systému efektívnosti pri používaní energie vyplýva obciam a vyšším územným celkom zo zákona č. 476/2008 Z. z. o efektívnosti pri používaní energie. Požadované sú súhrnné údaje, uvádzajú sa za všetky druhy budov spolu v členení podľa druhu paliva.

Prevádzkovateľom monitorovacieho systému je Slovenská inovačná a energetická agentúra. Zriadenie monitorovacieho systému vyplynulo z európskej smernice 2006/32/ES o energetickej účinnosti konečného využitia energie a o energetických službách. Zisťovanie aktuálneho stavu má pomáhať optimálne nastaviť podporné opatrenia na zníženie spotreby energie v budúcnosti. Vyčíslenie nákladov a výsledkov už realizovaných projektov a analýzy zhromaždených údajov majú slúžiť aj na dokladovanie úspor energie, ku ktorým sa Slovensko zaviazalo.

Údaje o spotrebe energie do monitorovacieho systému už zasielajú prevádzkovatelia rozvodov energie, energetickí audítori, obchodné energetické spoločnosti, ale aj ústredné orgány štátnej správy a organizácie v ich zriaďovateľskej pôsobnosti. SIEA opäť organizuje informačné podujatia, na ktorých zástupcom obcí podrobne vysvetlí spôsob vykazovania a možnosti, ako si v spotrebách energie urobiť priebežne prehľad.

Informačné podujatia sa uskutočnia od 25. do 28. februára 2014 v Trenčíne, v Banskej Bystrici a v Košiciach.

SIEA už e-mailom oslovila všetky obce, mestá a vyššie územné celky, aby uviedli mená kontaktných osôb, ktoré budú za vypĺňanie údajov v elektronickom systéme zodpovedné. Kontakty je možné aktualizovať na e-mailovej adrese monitorovanie@siea.gov.sk. V nasledujúcich dňoch budú obciam zaslané prihlasovacie údaje do monitorovacieho systému.

„Ak vzniknú pri vypĺňaní formuláru o spotrebe energie otázky, naši pracovníci sú samozrejme k dispozícii, no prosíme o trpezlivosť," zdôrazňuje K. Šoltésová zo SIEA. Odpovede na prípadné otázky možno získať e-mailom, telefonicky alebo osobne od pracovníkov odboru legislatívy metodológie a vzdelávania v Banskej Bystrici (t. č. 048/4142625) alebo v poradenských centrách ŽIŤ ENERGIOU v Trenčíne, v Banskej Bystrici a v Košiciach (bezplatná linka 0800 199 399).

Zdroj: SIEA

Značky
samospráva

Diskusia(0)