KI

Český regulačný úrad zriadil funkciu interného energetického ombudsmana

Interným ombudsmanom Energetického regulačného úradu (ERÚ) bol od 1. februára 2014 menovaný JUDr. Petr Scholz, PhD., ktorý má za úlohu posilniť oblasť ochrany spotrebiteľa.

Český regulačný úrad zriadil funkciu interného energetického ombudsmana

V rámci svojej novej funkcie má ako hlavnú prioritu prípravu novej legislatívy pre túto oblasť v súlade s požiadavkami Európskej únie na zriadenie pozície Energetického ombudsmana.

"Oblasť ochrany spotrebiteľa je jednou z priorít Energetického regulačného úradu pre nasledujúce obdobie, najmä vzhľadom k tomu, že je potrebné urýchlene preventívne riešiť hrozbu tzv. energetickej chudoby, s ktorou sa vo veľkej miere potýka napríklad Veľká Británia. Podľa posledných informácií Európskej komisie hrozí energetická chudoba až 20 percentám českej populácie. Zriadenie Energetického ombudsmana a pripravovaná legislatíva umožňujúca mimosúdne riešenie sporov bude znamenať výrazné zníženie finančnej náročnosti pre spotrebiteľa v prípade sporov a bude mať tiež vplyv na zníženie nákladov pre štátnu správu, " uviedla predsedníčka ERÚ Alena Vitásková.

"Zriadenie funkcie Energetického ombudsmana je jedným z nevyhnutných krokov k riešeniu radu problémov vo vzťahu spotrebiteľa a obchodníkov s energiami, ktoré je možné v mnohých prípadoch urovnať radou alebo jednoduchým návodom k správnemu postupu. Hlavnou úlohou však bude pripraviť legislatívne prostredie na to, aby mohol energetický ombudsman riešiť spotrebiteľské spory mimosúdne," povedal Petr Scholz, ktorý predtým pôsobil vo vedení úradu finančného arbitra a na ERÚ pracuje od začiatku roka 2013.


Diskusia(0)