Spojené štáty americké a Rusko podpísali v polovici
septembra spoločnú dohodu o podstatnom rozšírení spolupráce
v oblasti atómovej energie, vývoji a bezpečnostných
projektoch. Informovala o tom agentúra RIA Novosti.
Dohoda bola podpísaná v pondelok 16. septembra vo
Viedni na medzinárodnej konferencii pre atómovú energiu. Obe
krajiny sa vyjadrili, že dohoda medzi vládami USA a Ruska
v otázke spolupráce v oblasti atómového a energetického
vedeckého výskumu a vývoja dopĺňa právny základ potrebný
k rozšíreniu hlavnej dohody medzi krajinami, ktorá vstúpila
do účinnosti v januári 2011.
Zároveň táto dohoda podľa vyjadrenia amerického ministerstva
pre energetiku stavia na výsledkoch dohody z roku 1992 známej
ako „Nunn – Lugar Cooperative Threat Reduction Agreement“,
ktorá vypršala v júni tohto roka a ktorá poskytovala
rámec pre bezpečný transport, uskladňovanie a zneškodňovanie
zbraní a slúžila k zabraňovaniu šírenia zbraní.
Nový dohovor má podľa portálu portál Nuclear Street podporiť
spoluprácu krajín na projektoch akým je vývoj výskumného
reaktora v meste Dimitrovgrad, ktorý má byť spustený v roku
2019 a ktorý bude slúžiť pre testovanie atómového paliva,
ako aj pre výskum palivového cyklu.
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.