Enesco

USA a Rusko podpísali dohodu o atómovej energii

Spojené štáty americké a Rusko podpísali v polovici septembra spoločnú dohodu o podstatnom rozšírení spolupráce v oblasti atómovej energie, vývoji a bezpečnostných projektoch. Informovala o tom agentúra RIA Novosti.

USA a Rusko podpísali dohodu o atómovej energii

Dohoda bola podpísaná v pondelok 16. septembra vo Viedni na medzinárodnej konferencii pre atómovú energiu. Obe krajiny sa vyjadrili, že dohoda medzi vládami USA a Ruska v otázke spolupráce v oblasti atómového a energetického vedeckého výskumu a vývoja dopĺňa právny základ potrebný k rozšíreniu hlavnej dohody medzi krajinami, ktorá vstúpila do účinnosti v januári 2011.

Zároveň táto dohoda podľa vyjadrenia amerického ministerstva pre energetiku stavia na výsledkoch dohody z roku 1992 známej ako „Nunn – Lugar Cooperative Threat Reduction Agreement“, ktorá vypršala v júni tohto roka a ktorá poskytovala rámec pre bezpečný transport, uskladňovanie a zneškodňovanie zbraní a slúžila k zabraňovaniu šírenia zbraní.

Nový dohovor má podľa portálu portál Nuclear Street podporiť spoluprácu krajín na projektoch akým je vývoj výskumného reaktora v meste Dimitrovgrad, ktorý má byť spustený v roku 2019 a ktorý bude slúžiť pre testovanie atómového paliva, ako aj pre výskum palivového cyklu.


Diskusia(0)