KI

Do prepojeného trhu s elektrinou vstúpi aj Rumunsko a Poľsko

Minulý týždeň podpísali zástupcovia Vyšehradskej štvorky a Rumunska memorandum, ktoré má viesť k rozšíreniu prepojenia denných trhov s elektrinou o dvoch nových hráčov.

Do prepojeného trhu s elektrinou vstúpi aj Rumunsko a Poľsko
Dreamstime
Pôvodnú trojicu zloženú zo Slovenska, Čiech a Maďarska by malo doplniť Poľsko a Rumunsko, pričom posledná krajina zvažuje svoj prístup najmä kvôli geografickej blízkosti.

Vyrovnávanie rozdielov

Jedným z cieľov rozšírenia spolupráce je rozvoj jednotného európskeho trhu. Samotné memorandum podpísali predstavitelia regulačných úradov, prevádzkovateľov prenosových sústav a operátorov trhu všetkých piatich štátov. „Prepájanie národných trhov s elektrinou by malo priniesť efektívnejšie využitie cezhraničných prenosových kapacít, väčšiu konkurenciu, rovnako ako aj stabilnejšie veľkoobchodné ceny elektriny,“ vysvetľuje Slovenská elektrizačná prenosová sústava.
Zároveň má projekt prispieť k znižovaniu cenových rozdielov medzi obchodnými oblasťami a zaistiť vyššiu likviditu trhu.

Základným bodom súčasnej diskusie má byť podľa SEPSu spôsob, akým sa umiestnia a pridelia kapacity na spoločných hraniciach zúčastnených krajín.

Spájanie v duchu energobalíčka

Projekt prepojenia denných trhov je označovaný ako tzv. Market Coupling, pričom pôvodné trilateriálne prepojenie funguje od septembra 2012. Proces postupného prepájania krajín súvisí s prijatím tretieho energetického balíčka a jeho cieľom vytvoriť vnútorný trh s energiou.
Ten by mal byť podľa Európskej rady dokončený do roku 2014. Konečným cieľom má byť hlavne vytvorenie čo najvýhodnejšieho trhu z hľadiska bezpečnosti dodávok i systému zabezpečenia.

Značky
SEPS

Diskusia(0)