A ako vhodná alternatíva sa ukazujú Spojené
štáty. Informoval o tom portál Deutsche Welle.
Federácia nemeckého priemyslu (BDI) tento týždeň nepriamo varovala vládu v Berlíne, keď uviedla, že rastúce energetické náklady budú z Nemecka vyháňať stále viac firiem.
"Ak nebudeme schopní v období prechodu na obnoviteľné zdroje dostať energetické
náklady pod kontrolu, bude to mať vážne dôsledky na
konkurencieschopnosť nemeckého priemyslu," povedal pre nemecký
ekonomický denník Handelsblatt predseda BDI Ulrich Grillo.
Zároveň
dodal, že zatiaľ čo Nemci debatujú o najvhodnejšom energetickom
mixe, Spojené štáty sa pre mnohé z firiem stávajú čoraz atraktívnejšou
lokalitou. Nemalou mierou sa pod to podpisuje aj prezident Barack Obama a
jeho podpora ťažbe bridlicového plynu, ktorá znižuje ceny energií.
Firmy, ktorých produkcia je energeticky
náročná, ako napríklad chemické koncerny BASF alebo Wacker, sa netaja
tým, že závody v USA sú jednoznačne konkurencieschopnejšie. Wacker už
začal s výstavbou výrobného závodu v štáte Tennessee.
Rovnako
aj Nemecká obchodná a priemyselná komora (DIHK) uviedla, že si urobila
vlastný prieskum a ten ukázal, že nemecké podniky stále viac rozmýšľajú o
presune časti svojich aktivít do USA. Spojené štáty sú podľa nich
výhodnejšou lokalitou aj v porovnaní s inými európskymi krajinami.
"USA
sú pre firmy stále viac zaujímavé než Európa," povedal šéf DIHK Martin
Wansleben, pričom dodal, že Nemecko sa postupne dostáva do situácie, keď
si vyberá medzi východnou Európou s nízkymi pracovnými nákladmi a USA s
nízkymi energetickými nákladmi.
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.