Šéf Gazpromu Alexej Miller a šéf poľsko-ruskej
spoločnosti EuRoPol Miroslaw Dobrut podpísali v piatok (5.4.)
v Petrohrade dohodu o investičnom zámere, memorandum o porozumení,
vybudovať odbočku medzinárodného plynovodu Jamal. Na
internete o tom informuje poľský denník Gazeta Wyborcza s odvolaním sa na
ruské tlačové agentúry Interfax a ITAR-TASS.
Odbočka by mala
smerovať z bieloruského územia, cez juhovýchodné Poľsko na Slovensko,
kde by sa pri Veľkých Kapušanoch napojila na jestvujúci medzinárodný
plynovod.
Poľský denník dodáva, že odbočkou z Jamalu, ktorým
sa prepravuje plyn cez Poľsko do Nemecka, by sa ďalej obmedzil význam
Ukrajiny ako kľúčovej tranzitnej krajiny v preprave ruského paliva najmä
do strednej a južnej Európy.
Po rusko-ukrajinskej plynárenskej
kríze pred dvoma rokmi sa Gazprom zameriava na oslabenie strategického
významu Ukrajiny ako tranzitnej krajiny. Vlani a predvlani spolu so
zahraničnými investormi postupne uviedol do prevádzky dve línie
plynovodu Severný prúd (Nord Stream) z Ruska cez Baltické more do
Nemecka. Koncom minulého roka začal naprieč Čiernym morom za
medzinárodnej účasti budovať plynovod Južný prúd (South Stream). Cez
Bulharsko bude pokračovať po rozvetvení do Grécka a Talianska a cez
Srbsko a Maďarsko do Rakúska.
Technické parametre uvažovaného
prepojenia medzi Jamalom a existujúcim slovenským plynovodom sa majú
dopracovať do šiestich mesiacov. Známy je len základný fakt, že potrubím
by sa malo prepravovať ročne najmenej 15 miliárd kubických metrov
zemného plynu.
Odbočka by mala byť dimenzovaná tak, aby
v budúcnosti umožňovala Gazpromu uspokojovať dopyt po zemnom plyne
v strednej a južnej Európe.
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.