Izrael urobil cez víkend výrazný krok smerom k
energetickej nezávislosti, keď začal ťažbu plynu z podmorského ložiska
Tamar. Informovali o tom agentúry Reuters, Bloomberg a RIA Novosti,
ktoré sa odvolali na miestne médiá.
Tel
Aviv 31. marca (TASR) - Izrael urobil cez víkend výrazný krok smerom k
energetickej nezávislosti, keď začal ťažbu plynu z podmorského ložiska
Tamar. Informovali o tom agentúry Reuters, Bloomberg a RIA Novosti,
ktoré sa odvolali na miestne médiá.
Ložisko Tamar, ktoré
objavili v roku 2009, sa nachádza zhruba 90 kilometrov od severného
pobrežia Izraela. Jeho rezervy sa podľa denníka Haaretz odhadujú na 284
miliárd kubických metrov zemného plynu.
"Urobili sme dôležitý krok
smerom k našej energetickej nezávislosti," povedal na margo začatia
ťažby plynu z ložiska Tamar izraelský premiér Benjamin Netanjahu.
Okrem
energetickej nezávislosti Tamar predstavuje aj nemalý finančný prínos
pre Izrael. "Hovoríme o miliardách dolárov, ktoré by mal štát získať v
najbližších 20 rokoch v podobe daňových príjmov," povedal v súvislosti s
ťažbou z ložiska Tamar Gilad Alper, analytik spoločnosti Excellence
Nessuah Brokerage v Tel Avive. Ako dodal, znížia sa tým aj energetické
náklady v krajine, keďže drahý dovoz nahradí lacný plyn z domáceho
ložiska.
"Pre ekonomiku Izraela je začatie ťažby obrovským prínosom,"
dodal Alper. Podľa predstaviteľov energetických firiem by Tamar mohol
ekonomike ušetriť ročne 13 miliárd šekelov (2,78 miliardy eur).
Ešte
viac si Izrael sľubuje od ďalšieho, oveľa väčšieho ložiska Leviathan.
So začiatkom produkcie plynu z tohto ložiska sa počíta v roku 2016.
Rozvoj Tamaru realizuje konzorcium štyroch firiem. Najväčší podiel v projekte má americká spoločnosť Noble Energy
(36 %). Izraelská firma Delek Group kontroluje 31-percentný podiel,
ďalšia izraelská firma Isramco má v projekte 29 % a tretia izraelská
spoločnosť Dor Alon kontroluje 4 %.
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.