Enesco

Parlament schválil novelu zákona o energetickej efektívnosti

Národna rada SR schválila včera vládny návrh zákona č. 476/2008 Z.z. o efektívnosti pri používaní energie (zákon o energetickej efektívnosti). Novela priniesla pre podnikateľov niekoľko významnejších zmien.

Parlament schválil novelu zákona o energetickej efektívnosti
Dreamstime.com

Nový zákon závadza definíciu montážnej prístupnosti, spotrebiteľa energie a obchodnej energetickej spoločnosti. Definície sa dopĺňajú z dôvodu praktickej aplikácie zákona.

Po novom sa budú povinnosti pri spotrebe energie v budovách týkať vlastníka iba takej veľkej budovy, ktorej celková podlahová plocha je väčšia ako 1 000 m2.

Takýto vlastník bude povinný zabezpečiť rozvody tepla a teplej vody vhodnou tepelnou izoláciou, avšak s odkladným účinkom, ktorý tiež zavádza novela. Tepelnú izoláciu na rozvody tepla a teplej vody však nemusí použiť, ak nie je zabezpečená montážna prístupnosť objektu.


Čítajte: EXKLUZÍVNE. Čo nového v zákone č. 476/2008 Z.z. o energetickej efektívnosti? (Kompletný prehľad zmien v zákone) | Spoplatnené


Energetický audit

Spotrebiteľ energie v priemysle a v pôdohospodárstve a výrobca elektriny bude povinný na účel overenia postupu pri výkone energetického auditu poskytnúť prevádzkovateľovi monitorovacieho systému písomnú správu z energetického auditu najneskôr do 30 dní od doručenia písomnej žiadosti prevádzkovateľa monitorovacieho systému na obdobie troch mesiacov. Túto novú povinnosť ministerstvo odôvodňuje snahou zvýšenia kvality práce energetických audítorov a výkonov v oblasti energetickej efektívnosti.

V novom znení pribudlo tiež ustanovenie, že ministerstvo zapíše fyzickú osobu, ktorá bola vyčiarknutá zo zoznamu energetických audítorov, do zoznamu energetických audítorov po úspešnom opätovnom absolvovaní skúšky odbornej spôsobilosti.


Diskusia(0)