Prevádzková porucha, ktorá sa v pondelok v noci vyskytla v japonskej
atómovej elektrárni Fukušima daiiči, poškodenej vlnou cunami v roku
2011, spôsobila, že tri palivové zásobníky niekoľko hodín zostali bez
chladiacej vody.
Dnes o tom informovala agentúra AP s odvolaním sa na miestne zdroje.
Prevádzkovateľ elektrárne, spoločnosť Tokyo Electric Power Company (TEPCO), uviedla, že v riadiacom centre zaznamenali iba poruchu krátkodobého charakteru, avšak jej následky pretrvávali v troch zo siedmich palivových zásobníkov ešte niekoľko hodín.
Problémy sa pritom týkali aj zásobníka, ktorý narába s rádioaktívnou vodou.
TEPCO ďalej uviedla, že reaktory nie sú poškodené a v celkovom fungovaní elektrárne sa nezistili žiadne odchýlky.
Podľa hovorcu spoločnosti príčiny poruchy môže určiť rýchle obnovenie energie chladiaceho systému. Jadrové palivo uskladnené v zásobníkoch nebude ohrozené najmenej ďalšie štyri dni, dodal.
Energetický a chladiaci systém elektrárne poškodilo zemetrasenie spojené s vlnou cunami 11. marca v roku 2011, čo spôsobilo následné roztavenie jadier troch reaktorov a prehriatie palivových zásobníkov.
Elektráreň v súčasnosti využíva provizórne systémy.
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.